Jak podaje serwis nowiny.gliwice.pl w Gliwicach zostały uruchomione pierwsze na Śląsku markery (znaczniki), dzięki którym osobom niewidomym lub niedowidzącym łatwiej będzie poruszać się po mieście.

 

W celu skorzystania z systemu, osoba niewidząca powinna na swoim smartfonie zainstalować aplikację totumidi. Wtedy to smartfone będzie pełnił rolę aktywatora. Kiedy osoba niewidoma zbliży się do markera, ten uruchomi informację dźwiękową, np. z opisem miejsca, otoczenia, odległości do następnych punktów, ostrzeżeniem o robotach drogowych czy zmianie organizacji ruchu dla pieszych.

 

Znaczniki umieszczone są w centrum Gliwic, m.in. na ulicach Zwycięstwa, Bankowej, Zygmunta Starego, Kościuszki, Nowy Świat. Ułatwiają orientację w terenie i dotarcie np. do urzędu miejskiego, Polskiego Związku Niewidomych, OPS-u, Gliwickiego Ośrodka Integracji Niepełnosprawnych, dwóch szpitali oraz teatru. Nadajniki zainstalowano również na kilku skrzyżowaniach. W sumie to 15 lokalizacji i i być może w przyszłości zostaną zainstalowane kolejne znaczniki.

 

System ma na razie charakter pilotażowy i został stworzony przy współpracy z Regionalną Fundacją Pomocy Niewidomym z Chorzowa i gliwickim Kołem Polskiego Związku Niewidomych. Koszt obecnych markerów to 10 tys. zł.

 

// pik, Działa pierwszy na Śląsku system markerów akustycznych dla niewidomych, nowiny.gliwice.pl z 9 sierpnia 2016