RAPAEL Smart Glove czyli inteligentna rękawiczka

Nowoczesna koreańska technologia, RAPAEL Smart Glove, która jest światową innowacją w rehabilitacji pacjentów po wylewie jest już dostępna w Polsce. Firma NEOFECT, która stworzyła “inteligentną rękawiczkę” oraz zajmuje się jej komercjalizacją, zdecydowała się rozpocząć działalność w Europie. Na początku stycznia 2017 roku RAPAEL Smart Glove zdobył prestiżowe wyróżnienie na międzynarodowych targach elektroniki użytkowej CES 2017.

 


Jak funkcjonuje RAPAEL Smart Glove?
RAPAEL Smart Glove – inteligentna rękawiczka - jest rozwiązaniem medycznym stosowanym podczas rehabilitacji ręki i dłoni pacjentów, którzy przeszli udar mózgu lub cierpią z powodu innych zaburzeń centralnego układu nerwowego. Rękawiczka została wynaleziona przez założony w 2010 roku południowokoreański startup NEOFECT z siedzibą w mieście Yongin w Korei Południowej.


RAPAEL Smart Rehabilitation Solution jest systemem o biologicznym sprzężeniu zwrotnym, który składa się z wyposażonej w czujniki rękawicy oraz oprogramowania komputerowego. Poręczne urządzenie śledzi ruchy ręki pacjenta, rozpoznaje ustawienie przedramienia, ruchy nadgarstka i palców. Dane przesyłane są za pomocą technologii Bluetooth, a oprogramowanie proponuje gry komputerowe, które pozwalają na wirtualną manipulację przedmiotów przy użyciu rąk. Rehablitanci mogą ustalać indywidualny planning łączący różnego typu gry.


Gry są symulacją czynności z codziennego życia, a terapeuci mogą decydować o trudności treningu w zależności do indywidualnego poziomu każdego chorego i jego wyników. Każda z gier pobudza mięśnie, a także stymuluje zmysł wzroku i słuchu, co ulepsza ogólne funkcje poznawcze i wpływa na neuroplastyczność. „Nie można ożywić martwej komórki, ale poprzez odpowiednie trenowanie nieuszkodzonych komórek, można skutecznie poprawić ogólną neuroplastyczność mózgu, co jest kluczowe w rehabilitacji centralnego układu nerwowego”, mówi Ho Young Ban CEO NEOFECT-u.


Co więcej, dzięki grom komputerowym, RAPAEL Smart Glove gwarantuje urozmaicony trening, który, w odróżnieniu od tradycyjnej rehabilitacji, skuteczniej motywuje pacjenta do czynienia postepów. Technologia RAPAEL Smart Glove została z powodzeniem wprowadzona przez wiele największych szpitali w Korei Południowej, w Stanach Zjednoczonych i Europie.Europejskie biuro z siedzibą w Polsce
Pierwszym krokiem w wejściu na rynki europejskie było otwarcie biura w Warszawie. Biuro zajmie się koordynacją współpracy z lokalnymi dystrybutorami poszczególnych krajów w Unii Europejskiej. Do tej pory, oprócz Polski, taka współpraca została nawiązana z Wielką Brytanią, Belgią, Holandią, Danią, Czechami, Turcją, Włochami, Finlandią, Estonią i Rosją.

 

– Zdecydowaliśmy się założyć nasze europejskie biuro koordynacyjne w Polsce z uwagi na przyjazne środowisko biznesowe, zdolnych pracowników i atrakcyjną lokalizację geograficzną, która zapewnia dostęp do wielu rynków europejskich – podkreśla Ho Young Ban CEO NEOFECT-u. – Liczymy, że w Polsce uda nam się nawiązać współpracę z zakresu badań klinicznych z ośrodkami medycznymi i uniwersytetami – dodaje.


W Polsce już trzy ośrodki rehabilitacji są wyposażone w RAPAEL Smart Glove: Ośrodek Medyczny DMP w Lublinie, Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdrój oraz ARTMED w Nowym Sączu. Na dzień dzisiejszy Rapael Smart Glove do terapii w domu jest jedynie dostępna w Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce może się to zmienić - być może w drugim półroczu 2017 roku będzie można wypożyczyć inteligentną rękawiczkę do domu. Miesięczny koszt wypożyczenia rękawiczki w USA to 99 dolarów, co jest nieporównywalnie niskie w stosunku do kosztu terapii tradycyjnej. Niektóre z amerykańskich placówek zdrowotnych, np. sieć szpitali Department of Veterans Affairs, refundują swoim pacjentom koszty związane z wypożyczeniem urządzenia do terapii w domu. Podobny koszt wypożyczenia byłby w Polsce, niestety cena może wielu chętnych odstraszyć.

 

Normy i certyfikaty europejskie
W 2015 roku NEOFECT uzyskał europejską normę dla produktów medycznych ISO 13485 oraz prawo do znaku gwarancyjnego Wspólnoty Europejskiej (CE mark), co w przypadku wyrobów medycznych zaświadcza, że produkt jest bezpieczny w użytku.


– Chcemy aby nasza technologia była stosowana na całym świecie, a nie tylko w Korei. Dzięki nowo nabytym normom NEOFECT został uznany za markę europejską, co pozwoli nam nawiązywać współpracę z systemami opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej – podkreśla Ho Young Ban CEO NEOFECT-u.


Już wcześniej, technologia RAPAEL Smart Glove została dopuszczona do obrotu w Korei, a także w sierpniu 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Firma ma siedzibę w mieście Yongin w Południowej Korei, w San Francisco w USA, a teraz również w Polsce.