Specjaliści z katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej stworzyli aplikację BlinkMouse, dzięki której osoba całkowicie sparaliżowana może obsługiwać komputer – podał serwis PAP Nauka w Polsce.

 

Aplikacja BlinkMouse – zastępuje klasyczną mysz komputerową - pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika. W połączeniu z klawiatura ekranową, aplikacja BlinkMouse umożliwia nie tylko przesuwanie kursora na ekranie, ale pozwala również pisać.

 

Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.

 

15 lutego 2017 roku prawa do udostępnienia aplikacji (również osobom prywatnym) nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa. Podstawowa wersja aplikacji być może będzie darmowa Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Obecnie nie wiadomo jakie są koszty zakupu aplikacji, ale mają być one niskie.

 

Instrukcja wideo obsługi myszki ekranowej Blink Mouse