W sklepie App Store dostępna jest aplikacja, która pomaga niewidomym rozpoznawać przedmioty. Wystarczy skierować smartfon na daną rzecz, a z głośnika usłyszymy nazwę przedmiotu. Aipoly zdobyła wyróżnienie na targach CES2017.

 

Aplikacja Aipoly to spore ułatwienie dla osób niewidomych. Korzystanie z programu jest bardzo proste. Wystarczy skierować smartfon na jakąś rzecz, a z głośnika usłyszymy nazwę przedmiotu. Skuteczność rozpoznawania przedmiotów jest też duża i waha się w granicach 80-90 procent.


Obecne możliwości aplikacji są naprawdę spore: może zidentyfikować tysiące przedmiotów, potrafi identyfikować kolory, nazwy walut, umie nazywać zwierzęta (domowych oraz egzotycznych), a także jest wstanie rozpoznać rośliny.


Aipoly jest stale rozwijana, ponadto sami użytkownicy mogą dodawać opisy przedmiotów, których aplikacja sama jeszcze nie potrafi zidentyfikować. W przyszłości aplikacja będzie nie tylko opisywała przedmiot poprzez nazwanie go, ale będzie opisywać złożone sceny.


Niestety jest kilka wad, o których należy pamiętać. Po pierwsze aplikacja komunikuje się w kilku językach - angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, włoskim, arabskim i niemieckim, ale na liście nie ma polskiego. Osoba niewidoma w Polsce chcąca korzystać z aplikacji będzie musiała nauczyć słów w jednym z podanych języków, aby korzystanie z Aipoly miało sens.


Po drugie aplikacja jest dostępna tylko na system iOS, który w Polsce ze względu na ceny produktów Apple nie jest popularny, a na pewno nie dominuje w środowisku niewidomych.


Po trzecie aplikacja jest płatna i kosztuje 4,99 dolarów. Użytkownicy zgłaszają, że jest to cena miesięcznej subskrypcji, a nie jednorazowa opłata.


Film prezentujący możliwości aplikacji Aipoly