Wirtualna Rzeczywistość (VR) miała pomóc niepełnosprawnym w porzuceniu ograniczeń ciała. W grach komputerowych osoba na wózku może grać na boisku jak zawodowy piłkarz. Niestety wykorzystanie technologii VR w podstawowej formie sprawia niepełnosprawnym więcej kłopotów, niż daje pożytku. To jednak może się zmienić za sprawą projektu Walkin VR, którego twórcą jest Grzegorz Bednarski.

 

Na portalu spidersweb.pl [*] pojawił się ciekawy materiał o wykorzystaniu technologii VR w grach komputerowych, a także problemach jakie sprawia VR osobom niepełnosprawnym. Generalnie technika VR nie jest przyjazna niepełnosprawnym i sprawia więcej kłopotów niż daje korzyści. Osoby na wózkach nie mogą się schylić, czy obrócić, co przecież jest bardzo ważną częścią rozgrywki – mówi portalowi spidersweb.pl Grzegorz Bednarski z Walkin VR, który postanowił zmienić ten stan rzeczy i stworzył rozwiązanie umożliwiające grę w VR osobom z niewładnymi nogami, lub osobom z jedną ręką.

 

Ruchy graczy są przenoszone do rzeczywistości wirtualnej za pomocą dwóch pałeczek trzymanych w rękach. Ale jak nimi sterować posiadając tylko jedną rękę? Albo jak poruszać się w tym świecie, kiedy nie możemy ruszać nogami?. W przypadku osób z niewładnymi nogami gracze poruszają się po przestrzeni przez wciśnięcie klawisza System na jednym kontrolerze. Wówczas drugi kontroler odpowiada za obrót i poruszanie się w świecie gry. W strzelankach typu Serious Sam oprócz poruszania się, kwestią problemową pozostaje jeszcze strzelanie.

 

W Serious Sam spust działa na dwóch urządzeniach jednocześnie. W przypadku Hot Dogs, Horseshoes & Hand Grenades przyciski idą na jedno albo drugie urządzenie, a ich „stan” jest pamiętany podczas przełączania się pomiędzy kontrolerami – opowiada Bednarski.


Aby skorzystać z jego rozwiązania należy zainstalować sterowniki WalkinVR i skonfigurować klawiszologię zależnie od potrzeb.

 

Tak gra się w gry FPP jedną ręką

 

Projekt Walkin VR ma wspierać najpopularniejsze rozwiązania VR czyli HTC Vive, Oculus, NoloVR oraz PSMoveService. Finalna wersja sterowników może pojawić się już pod koniec maja 2017 roku.

 

Strona www projektu Walkin VR
http://www.walkinvrdriver.com

 

Walkin VR na Facebooku
https://www.facebook.com/walnikvr

 

[*] Karol Kopańko, Teraz osoby na wózkach, albo z jedną ręką będą mogły grać w VR, spidersweb.pl z 23 marca 2017 roku