Bill Kochevar mieszkający w USA 8 lat temu uległ wypadkowi w wyniku którego był całkowicie sparaliżowany. Jednak dzięki zabiegowi jaki przeprowadzili naukowcy z Case Western Reserve University z ClevelandOhio mężczyzna może ruszać rękami.

 

Bill poddał się eksperymentalnemu wszczepieniu dwóch elektrod do kory mózgowej. Informacje otrzymywane z mózgu są przesyłanie przez elektrody do komputera, który przetwarza je z kolei na odpowiednie ruchy rękę. Impulsy są przesyłane do następnych elektrod, które są wszczepione w ramieniu, a dokładniej w miejscu odpowiedzialnym za kontrolę ruchów całej ręki. Zanim jednak całość zaczęła działać, Bill musiał przejść czteromiesięczny kurs z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości – po prostu oprogramowanie musiało nauczyć się interpretować otrzymywane sygnały z mózgu.

 

Skutek tego skomplikowanego zabiegu jest bardzo dobry. Bill potrafi utrzymać widelec co umożliwia mu spożywanie jedzenia, może utrzymać kubek i napić się z niego. Z resztą wyniki naukowców z Case Western Reserve można zobaczyć na poniższym filmie.

 

 

Bill jest jednym z wielu chorych, którzy mogą wykonywać pewne ruchy po wszczepieniu elektrod do mózgu. Technologia cały czas jest rozwijana, ale jeszcze daleka droga do tego, aby całkowicie sparaliżowany człowiek stał się zupełnie niezależny i samodzielny.

 

// Paralysed man feeds himself with help of implants, bbc.com z 29 marca 2017