10 maja 2017 na forum Microsoft’s Build 2017 zaprezentowano prototyp urządzenia, które pomoże osobom cierpiącym na Parkinsona. Łzy szczęścia użytkowniczki urządzenia wskazują, że to był strzał w dziesiątkę.

 

Bohaterkami są dwie panie, Haiyan Zhang z Centrum Badawczego Microsoftu oraz graficzna projektantka 30 letnia Emma Lawton. Emma mimo młodego wieku cierpi na Parkinsona, przez co kobiecie drżą ręce i z racji tego nie mogła dłużej kontynuować swojej kariery zawodowej. Emma wzięła udział w w 2016 roku w dokumentalnym serialu BBC "The Big Life Fix", który opowiada o wynalazcach, którzy próbują pomóc osobom niepełnosprawnym. Tam właśnie spotkała Haiyan Zhang, która postanowiła pomóc Emmie budując dla niej specjalne urządzenie.


Pani Haiyan zbudowała urządzenie przypominające zegarek, który w pasku ma zamontowane wibracje. Wibracje przypominają te znane nam z telefonów komórkowych i są tak generowane, że niwelują drżenie ręki. Urządzenie w pewien sposób oszukuje mózg, który nie wysyła negatywnych sygnałów do kończyny, przez co drżenie ręki jest minimalne. Sam prototyp zegarka powstał metodą prób i błędów, nie mniej w ogromnym stopniu rozwiązuje problem Emmy. Dzięki niemu kobieta znowu może rysować i pisać. Kiedy Emma pierwszy raz od wielu miesięcy była wstanie napisać wyraźnie własne imię, wywołało to u niej łzy szczęścia. Opaska/zegarek została nazwana Emma, od imienia pierwszej użytkowniczki tego rozwiązania.


Przykład kreatywnego myślenia został zaprezentowany na Microsoft’s Build 2017, gdzie sam prezes Microsoftu Satya Nadella docenił zaangażowanie Haiyan Zhang.


Microsoft’s Build 2017 – Dzień 1 (czas 52:30 – 56:00)