12 lipca 2017 Microsoft wydał aplikację na smartfony o nazwie Seeing AI, która umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się po otaczającym ich świecie. Aplikacja wykorzystuje system sieci neuronowych, które można spotkać w tzw. autonomicznych samochodach. Niestety apka dostępna jest tylko na terenie USA i … tylko na system iOS.

 

Aplikacja Seeing AI łączy w sobie komputerowe rozpoznawanie obrazów, syntezę mowy oraz sztuczną inteligencję, dzięki czemu staje się swego rodzaju narratorem dla osób niewidomych lub niedowidzących. Po nakierowaniu aparatu smartfona w danym kierunku, aplikacja rozpoznaje otoczenie, przedmioty, osoby i poprzez opis głosowy przekazuje je niewidomemu odbiorcy.

 

Zakres możliwości aplikacji jest dużo większy. Program potrafi rozpoznać twarze i nastrój (np. czy nasz rozmówca się krzywi, czy się uśmiecha itp.), potrafi odczytać zawartość dokumentów, kodów kreskowych, a nawet rozpoznać nominał banknotu. Co więcej program sam doradzi, aby przybliżyć lub oddalić smartfon celem uzyskania lepszego widoku, np. wtedy program lepiej opisze przedmiot lub scenę.

 

Aplikacja ma dwa tryby działania – prosty i zaawansowany. W trybie prostym program korzysta tylko z mocy smartfona i ma ograniczone możliwości. W trybie zaawansowanym (np. opis krajobrazu lub miejsca) wymaga połączenia z chmura obliczeniową, a do tego wymagane jest połączenie z internetem.

 

Jak na razie darmowa aplikacja Seeing AI dostępna jest na system iOS 10 i wyżej (rozmiar 224MB) i to tylko na terenie USA. Nie wiadomo czy apka w przyszłości będzie dostępna na Androida i Windows 10 mobile i czy z apki będą mogli korzystać użytkownicy z innych krajów.

 

 

strona projektu http://SeeingAI.com