Microsoft szykuje prawdziwą rewolucję w obsłudze Windows 10. W 2018 roku ten system będzie mógł być obsługiwany przy pomocy wzroku. Informację tą potwierdził prezes Microsoftu (tzw. CEO) Satya Nadella [*].

 

W 2014 roku były zawodnik futbolu amerykańskiego NFL Steve Gleason - który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne ALS - wysłał do Microsoftu e-mail, w którym zaproponował aby podczas pierwszego hackathonu  (taka impreza Microsoftu dla programistów) poruszyć kwestię obsługiwania Windows za pomocą oczu. W przypadku osób cierpiących na ALS mięśnie oczu nie są atakowane przez chorobę i dla nich jest to jedyna dostępna forma komunikacji.

 

Steve chciał w ten sposób grać ze swoim system na komputerze, łatwiej rozmawiać z żoną i oczywiście móc kierować swoim wózkiem o napędzie elektrycznym.

 

 

tablet z widoczną ekranową klawiaturą i napisem Eye Control

 

Pomysł Steva zainspirował grupę pasjonatów, którzy założyli grupę o nazwie Ability Eye Gaze. Grupa ta miała przekuć pomysły Steva na konkretne rozwiązania informatyczne. Pierwszym owocem pracy było stworzenie Eye Gaze Wheelchair, dzięki któremu Steve przy pomocy tabletu Microsoft 3 Pro może sterować swoim wózkiem, oczywiście przy pomocy gałek ocznych. Rozwiązanie spodobało się prezesowi Microsoftu, który ogłosił, że Eye Gaze Wheelchair jest najlepszym projektem spośród wszystkich 3000 jakimi zajmowano się na hackathonie.

 

Postawa prezesa Microsoftu zainspirowała grupę Ability Eye Gaze do kontynuowania pracy. Grupa nawiązała liczne kontakty z przedstawicielami osób cierpiących na ALS, aby dokładnie poznać potrzeby takich osób. Grupa szybko zdała sobie sprawę, że sterowanie wzrokiem ma duży potencjał. Eric Badger, główny Software Engineer Windowsa oraz Harish Kulkarni, główny Software Development Engineer w Microsoftcie Research, szybko skonstruowali prototyp sensora do śledzenia gałek ocznych.

 

Od pomysłu do realizacji Eye Control [Microsoft 1 sierpnia 2017]

 

W ostatni weekend lipca 2017 CEO Microsoftu Satya Nadella ogłosił, że Windows 10 zostanie zintegrowany z urządzeniami do wzrokowej obsługi komputera. Rozwiązanie nazwano Eye Control, a finalna wersja ma być dostępna w Windowsie 10 w 2018 roku [dokładnie nie wiadomo kiedy].

 

Do obsługi Windows 10 przy pomocy oczu potrzebna będzie kamerka tak jak np. Tobii’s Eye Tracker 4C. W tym właśnie celu Microsoft nawiązał ścisłą współpracę z firmą Tobii, aby już istniejące sprzęty jak Tobii Dynavox PCEye Mini, PCEye Plus, EyeMobile Plus oraz I-series obsługiwały Eye Control.

 

Urządzenia Tobii kosztują ok. 140 dolarów czyli podobnie co konkurencyjne rozwiązania (tu dla graczy) Steelseries Sentry czy Razer Stargazer. Problem w tym, że Eye Control obsłużą (miejmy nadzieję na razie) tylko urządzenia Tobii, co niestety może skończyć się znaczącą podwyżką.


Sensor Tobii Eye Tracker 4C

 

Obecnie rozwiązanie Eye Control jest w fazie beta testów, a każdy zainteresowany może wziąć udział we wczesnym dostępie poprzez Windows Insider - kompilacja numer 16257 https://insider.windows.com. Po instalacji firmware, kalibracji i aktualizacji systemu, funkcję obsługi Windowsa wzrokiem można włączyć w menu Inne opcje, w ustawieniach Ułatwień dostępu. Wówczas na ekranie pojawi się pasek, dzięki któremu użytkownik może przełączać się pomiędzy trzema trybami obsługi wzrokiem: myszka, klawiatura i przetwarzanie mowy.

 

Eye Control to prawdziwa rewolucja jaka zostanie zaimplementowana bezpośrednio w Windowsie 10. Do tej pory osoby chcące korzystać z komputera przy pomocy oczu musieli kupować drogie oprogramowanie lub korzystać z programów w fazie beta testów jak np. BlinkMouse, Polska aplikacja BlinkMouse umożliwi sparaliżowanym pełną obsługę komputera, nie-pelnosprawni.pl z 2 marca 2017.

 

// Microsoft msdn blog z 1 sierpnia 2017