Na polskim rynku zadebiutowała aplikacja TIM (Things I Mean). TIM to aplikacja, przeznaczona na urządzenia z systemem Android (od wersji 5.0) i ułatwia porozumiewanie się z otoczeniem osobom z zaburzeniami mowy, słuchu, niedowładami kończyn czy też innymi wadami wrodzonymi.

 

Aplikacja zawiera przejrzysty i zrozumiały system symboli, które możemy przetworzyć za pomocą wbudowanego syntezatora dźwięku. Na start aplikacja zawiera ponad 1000 piktogramów, które można edytować i do których można dodawać własne symbole, tworząc alternatywny system komunikacji. Ponadto użytkownik ma możliwość dodawania własnych symboli, obrazów, wybrania zakresu słownictwa, które w danym momencie odpowiada tematyce rozmowy.

 

Aplikacja pełni również funkcję syntezatora mowy i dostarcza rozrywki poprzez gry wbudowane w system, które pomagają przyswajać symbole, a także kształtować spostrzegawczość wzrokową oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Dostępne są trzy gry:

 

1. Puzzle – gra polegająca na układaniu na czas symboli z ich fragmentów.
2. Ninja – w tej grze zdobywamy punkty za sprawne szatkowanie owoców i warzyw pojawiających się na ekranie. Należy ciąć jak najwięcej za jednym razem i uważać na bomby.
3. Crush – punkty w tej grze przydzielane są za układanie tych samych symboli – w jak największej ilości – w jednej linii.

 

Wszystkie gry mają możliwość wyboru poziomu trudności dostosowanego do umiejętności użytkownika.

 

W celu lepszego wykorzystania możliwości aplikacji TIM, twórcy przygotowali prosty poradnik, który dostępny jest na ich stronie internetowej.

 

Na początku października twórcy aplikacji otworzyli swój sklep, gdzie można kupić program w cenie 580 zł (w promocji 464 zł) lub aplikację z tabletem w cenie 1349 zł lub 1799 zł.

 

 

// www.tim-aac.com (strona po polsku)