Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli interdyscyplinarną grupę celem opracowania bionicznej dłoni. Koordynatorem i pomysłodawcą protezy jest Sławomir Grycuk, student wydziału mechanicznego.

 

Jak mówi twórca protezy, osoby niepełnosprawne nie chcą nosić tylko protez kosmetycznych maskujących niepełnosprawność, ale chcą mieć takie, które rzeczywiście pomogą im funkcjonować w codziennym życiu. Problem w tym, że na takie protezy ich nie stać.

 

Polska proteza ma być tania, dostępna finansowa dla każdego. Obecnie gotowy jest układ elektroniczny, zaawansowany program komputerowy, dzięki któremu będzie możliwość wykonywania ruchów. Gotowy jest też model protezy wydrukowany na drukarce 3D.

 

Jak działa proteza?

 

Na każdy palec składa się jeden silnik, który steruje paliczkiem bliższym (kością tworzącą część palców rąk. - On zaś jest połączony z paliczkiem środkowym i dalszym za pomocą jarzm. To nowatorskie rozwiązanie, ponieważ pozwala sterować wszystkimi paliczkami jednocześnie za pomocą jednego silnika - dodaje. Do kciuka konstruktor użył dwóch silników położonych prostopadle, dzięki którym sztuczny palec może poruszać się jak prawdziwy. - Protezę wkręca się na nadgarstek z gwintem, który można kupić w sklepie medycznym - mówi student. - Sterowanie nią odbywa się za pomocą sygnałów napięciowych mięśni. Następnie są one przetwarzane w sterowniku i przesyłane do silników. 

 

Prototyp bionicznej ręki został nagrodzony podczas KOKOS-u 2017r., czyli Konkursu Konstrukcji Studenckich, organizowanego z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Konkurs promuje najbardziej utalentowanych konstruktorów z polskich uczelni technicznych.

 

Projekt bionicznej protezy ręki jest finansowany ze środków stowarzyszenia "Odkrywcy Diamentów", które działa prze Politechnice Białostockiej, a tworzy je uczelnia i przedsiębiorcy z regionu.

 

Pierwszy prototyp ma powstać do końca roku. Wtedy rozpocznie się też testowanie protezy, by wyeliminować ewentualne błędy.

 

// na podstawie PAP, wspolczesna.pl