suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

SMS, list, dziennik, może nawet książka napisana bez użycia rąk, a za pomocą ruchu gałki ocznej? Naukowcy z toruńskiego uniwersytetu pracują nad systemem wzrokowego wprowadzania tekstu bazując na okulografach, czyli nieinwazyjnych urządzeniach śledzących pozycję spojrzenia badanej osoby – pisze Gazeta Wyborcza.

 

Okulografy, czyli tzw. eyetrackery, stają się coraz popularniejszymi instrumentami wspierającymi niepełnosprawnych ruchowo, czy wręcz całkowicie sparaliżowanych, ale kontrolujących mięśnie oka. Chodzi m.in. o możliwość wprowadzania tekstu poprzez ruchy gałki ocznej.

 

Przedstawiciele UMK, taka komunikacja może dotyczyć zarówno stosunkowo krótkich wiadomości, np. SMS-ów, komunikacji codziennej z osobami z bezpośredniego otoczenia, jak i dłuższych tekstów - listów, e-maili, dzienników terapeutycznych czy różnego rodzaju dokumentów.

 

Aby ten cel zrealizować, naukowcy wdrożą zarówno klasyczne rozwiązania wprowadzania tekstu wzorowane na standardowych klawiaturach, jak i kilka wybranych rozwiązań znanych z literatury. Ta różnorodność jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia dopasowanie systemu do konkretnej niepełnosprawności.

 

Przedsięwzięciem zajął się zespół z Laboratorium Neurokognitywnego, będącego częścią Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. W jego realizacji ma pomóc grant w wys. 100 tys. zł.

 

// Żaneta Kopczyńska, Czy można pisać okiem? Nowatorskie badania na UMK, Gazeta Wyborcza Toruń 6 listopad 2017

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony