Firma Robot Manufacture z Bielska Białej skonstruowała pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych Blindtouch. Na specjalnym wyświetlaczu z z wysuwanymi pinami niewidomy będzie mógł zobaczyć np. złożone krajobrazy.

 

Jak mówi mówi wynalazca aparatu z firmy Robot Manufacture Piotr Cybulski idea działania aparatu jest prosta – osoba niewidoma robi zdjęcie jakiegoś obiektu, a urządzenie przekształca je na postać wysuwanych pinów na specjalnym ekranie. Może to być na przykład zabudowa miasta czy górska panorama.


Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują. Wyobrażam sobie, że osoba niewidoma samodzielnie robi zdjęcie wieży Eiffela i w tej samej chwili może „zobaczyć” jej zarys, dotykając matrycy pinów. Taki jest właśnie nasz cel. Chcemy, aby niewidomi doświadczali piękna tu i teraz – mówi konstruktor urządzenia.

 

Na razie firma przedstawiła prototyp urządzenia. Obecnie matryca potrafi wyświetlić obraz w rozmiarze 35x25 punktów, w docelowej rewizji sprzętowej liczba pinów ma być przynajmniej 4 razy większa.

 

Blindtouch znajduje się w fazie prototypowej. Start-up planuje założenie zbiórki crowdfundingowej, dzięki której sfinansuje produkcję urządzenia w wersji produkcyjnej.

 

Zasada działania aparatu Blindtouch


 

Piotr Cybulski
Robot Manufacture
+48-503-156-041
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://robotmanufacture.com