Firma Google wzbogaciła swoją usługę Map o nową funkcję dla osób niepełnosprawnych, która pomoże im zaplanować swoją podróż. Niestety póki co opcja nie jest dostępna na terenie Polski.

 

Od 15 marca 2018 Google Maps posiadają dodatkową funkcję, która ułatwi zaplanowanie podróży osobom o obniżonej sprawności ruchowej, szczególnie tym poruszającym się na wózku inwalidzkim. Działanie jest bardzo proste – osoba wybiera na mapie miejsce startu i zakończenia trasy, zaznacza opcję „z dostępnością dla niepełnosprawnych”, a aplikacja wyznaczy najbardziej przyjazną trasę z wykorzystaniem komunikacji miejskiej – autobus, pociąg, czy metro oraz to czy obiekty są wyposażone w niezbędną infrastrukturę, np. windy, podjazdy.

 

Rio Akasaka dyrektor produktowy Google Maps napisała na swoim oficjalnym blogu, że firma Google stworzyła mapy, aby pomóc ludziom w nawigowaniu i poznawaniu świata. W mieście wciąż najlepszym sposobem na przemieszczanie się jest komunikacja miejska, ale brakuje informacji, które przystanki i autobusy są dostępne dla osób na wózkach.

 

Na razie z nowej funkcji Google Maps mogą skorzystać mieszkańcy kliku aglomeracji: Mexico City, Londynu, Tokio, Nowego Jorku, Bostonu oraz Sydney. W przyszłości do bazy będą dodawane kolejne miasta, ale to już zależy od tego jak ułoży się współpraca między Google a lokalnymi zarządcami tras. Póki co Polski nie ma na liście, ale w przyszłości to się może oczywiście zmienić.

 

Warto przypomnieć, że od początku 2015 roku w Polsce w usłudze maps.google.pl dostępne są połączenia realizowane przez pociągi PKP Intercity, czyli Express InterCity Premium(Pendolino), Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe (TLK). Aby zaplanować podróż pociągiem, trzeba wejść na stronę maps.google.pl lub uruchomić aplikację Mapy Google na smartfonie lub tablecie, następnie kliknąć ikonkę "Wyznacz trasę". Z listy dostępnych opcji należy wybrać "Transport kolejowy", a następnie wpisać stację początkową i końcową. To wystarczy, aby uruchomić wyszukiwarkę połączeń, sprawdzić trasę, znaleźć stacje czy oszacować czas przejazdu. Nie jest to co prawda pomocne dla osób niepełnosprawnych, ale pokazuje, jak ważna jest współpraca Google i przewoźnika w dostarczaniu niezbędnych informacji.

 

Ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym jak dodatkowa funkcjonalność map Google, to nie pierwsze podejście tej firmy do problemu. W 2016 roku mapy Google zaczęły dostarczać informację o dostępności lokali dla osób na wózkach. Ponadto w usłudze Street View osoba na wózku może zobaczyć, czy stacja z której chce skorzystać jest dla niej dostępna.

 

 

// Shaun Heasley, Google Now Includes Accessible Routes, disabilityscoop.com z 16 marca 2018
//Sprawdź trasę swojego pociągu. Google i PKP rozpoczęły współpracę, tvn24bis.pl z 20 stycznia 2015