Ford pracuje nad nowym rodzajem szyb samochodowych, które pozwolą niewidomym odczuwać to, co widoczne jest na zewnątrz pojazdu. Firma motoryzacyjna chce sprawić, by „zwykłe podróże stały się dla nich naprawdę niezapomniane”. Umożliwić ma to technologia Feel The View.

 

Włoski oddział Forda we współpracy ze start-upem Aedo opracował Feel The View – technologię, która pozwala „zobaczyć”, a właściwie poczuć niewidomym to, co znajduje się za szybą.

 

Prototypowy system opracowany przez Forda zakłada, że specjalne kamery znajdujące się na zewnątrz samochodu przechwytywały będą zdjęcia o wysokim kontraście. Niewidomy pasażer za pośrednictwem specjalnej szyby, będącej w istocie wyświetlaczem, będzie w stanie odczuwać różne odcienie szarości. Wszystko za sprawą wibracji o 255 poziomach intensywności, dzięki czemu niewidomy pasażer może poznać ukształtowanie krajobrazu.

 

Dodatkiem do "wyświetlaczy" LEDowych instalowanych na szybach ma być asystent głosowy. Ten za sprawą wykorzystania sztucznej inteligencji opisywałby możliwie dokładnie to, co kamera widzi za oknem.

 

„Staramy się poprawiać ludzkie życie, a pomaganie niewidomym pasażerom w doświadczaniu wspaniałego aspektu jazdy samochodem jest ku temu fantastyczną okazją. Technologia jest zaawansowana, ale sama koncepcja – prosta. Może sprawić, że zwykłe podróże staną się naprawdę niezapomniane” – powiedział Marco Alù Saffi, rzecznik firmy Ford Italy.

 

Pomysł Forda pozytywnie zaopiniował Royal National Institute of Blind People, brytyjska charytatywna organizacja narodowa, zajmująca się pomocą osobom niepełnosprawnym.