Japonia jest liderem w wykorzystaniu robotów do wykonywania codziennych czynności domowych np. opieka nad seniorem, a także włączania do życia osób, które są z niego wykluczone przez swoją niesprawność. Teraz jeden z takich robotów ułatwi pracę niesamodzielnym niepełnosprawnym.

 

Robot OriHime-D mierzący zaledwie 120 cm wysokości i ważący 20 kg będzie pełnił rolę kelnera w jednej z tokijskich restauracji. Posiada on kamerę i głośnik, które przesyłają rejestrowany materiał na komputery lub tablety osób kontrolujących je, przez Internet. Dzięki temu osoba niepełnosprawna ruchowo będzie mogła pracować jako kelner i to nie wychodząc z domu.

 

W sierpniu 2018 roku zademonstrowano, jak roboty działają. Robota-kelnera kontrolował wtedy Nozomi Murata, który cierpi na autofagiczną miopatię płuc powodującą atrofię mięśni szkieletowych. Robota można by kontrolować nawet z pomocą ruchu gałek ocznych, dzięki czemu nadaje się on także do użytku przez osoby z późnymi stadiami stwardnienia zanikowego bocznego.

 

OriHime-D będzie testowany w kawiarni w okresie od 26 listopada do 7 grudnia. Twórcy maszyny z firmy Ory Laboratory mają nadzieję, że eksperyment się powiedzie i kawiarnie z robotami-kelnerami będą powszechnym zjawiskiem przez Igrzyskami Paraolimpijskimi w Tokio w 2020 roku.