Specjaliści z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych pracują nad protezą nogi z wbudowanym czujnikiem, który ostrzega przed przeszkodą. Dostanie ją pan Tomasz, który 10 lat temu stracił wzrok, a trzy miesiące temu amputowano mu nogę. Za wszelką cenę chce jednak uniknąć wózka inwalidzkiego, a pomóc ma mu w tym wspomniana proteza – pisze Gazeta Wyborcza.

 

Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne produkują protezy górnych i dolnych kończyn. Rocznie wykonują ich aż 400. Pomagali już niepełnosprawnym chłopcom: Olafowi i Filipowi, dla których stworzyli protezy płetwy. Technicy ortopedzi nie boją się także pomagać zwierzętom. Stworzyli protezę dla kucyka, psa i ostatnio dla strusia. Teraz innowatorzy stanęli przed nowym wyzwaniem - proteza nogi z czujnikiem zbliżenia.

 

Czujnik, który w swoim założeniu ma ostrzegać użytkownika protezy przed zbliżaniem się do przeszkody, wykorzystuje dwie technologie: ultradźwiękową oraz laserową do mierzenia odległości. Ma to na celu wykluczenia słabych punktów obu rozwiązań. Sensory mają za zadanie wykryć przeszkodę przed pacjentem oraz określić jego odległość.

 

Następnie za pomocą zaszyfrowanej komunikacji radiowej, informacja o przeszkodzie jest przekazana z protezy do odbiornika znajdującego się na ramieniu pacjenta. Na podstawie danych sensorycznych mikrokomputer za pomocą głośnika wydaje słyszalny dźwięk. Sygnał akustycznym zmienia częstotliwość proporcjonalnie do odległości, czyli im pacjent jest bliżej przeszkody, tym czas między poszczególnymi dźwiękami skraca się.

 

Wspomniane rozwiązanie jest rozwijane w ramach współpracy inżyniera akustyki Rafała Borkowskiego (AGH Kraków) i technika ortopedy Rafał Muriasa, który również jest inżynierem elektotechniki (Politechnika Rzeszowska).

 

 

//Katarzyna Kędra, Proteza z czujnikiem, który ostrzega przed przeszkodą. Innowacyjny pomysł Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, Gazeta Wyborcza, 3 listopad 2019

// Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne, Youtube, 24 październik 2019