Mapy Google podpowiedzą, czy miejsce (lokal, budynek) jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na mapie będzie to symbolizowała ikonka wózka inwalidzkiego.

 

Od czasu do czasu Google prosi swoich użytkowników na odpowiedzenie na kilka pytań, dzięki czemu może rozbudowywać swoje mapy o nowe funkcjonalności jak, np. oznaczać miejsca przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy dla matek z wózkiem dziecięcym.

 

Od 21 maja 2020 aplikacja Mapy Google wskazuje czy danych budynek lub lokal jest przystępny dla osoby na wózku, tj. czy jest odpowiedni parking lub toaleta. Takie miejsca będą oznaczone na mapie ikoną wózka inwalidzkiego po wcześniejszym aktywowaniu opcji w ustawieniach Map Google (Accessible Places). W celu aktywacji wspomnianej opcji w aplikacji (Android, iOS) należy przejść do zakładki Opcje > Dostępność > Dostępne Miejsca.

 

Na razie taka funkcjonalność jest tylko w kilku krajach - skorzystają z niej użytkownicy aplikacji w USA, Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii, ale firma zapowiada stopniowe wprowadzanie takich informacji w mapach innych krajów.

 

Google od 2016 roku stara się, aby mapy były bardziej użyteczne dla osób na wózkach czy o obniżonej sprawności technicznej. W 2018 roku na przykład w mapach dostępna jest opcja szukania dostosowanej trasy przejazdu. Dzięki wysiłkom Google obecnie oznaczonych jest 15 mln lokalizacji przyjaznych osobom na wózkach, co jest liczbą prawie dwa razy większą niż jeszcze w 2017 roku.


Jak twierdzi Google z informacji o dostępności korzysta ok. 500 mln osób o obniżonej sprawności ruchowej.