ENDEAVOR Akili Interactive free

15 czerwca 2020 amerykańska Agencji Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła grę komputerową jako lek wspomagający leczenie dzieci z deficytem uwagi. Tym samym jest to pierwsza taka sytuacja, że lekarze mogą na receptę … przepisywać grę.

 

Gra EndeavorRx od studia Akili Interactive (wcześniej znana jako Project EVO) otrzymała od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków zgodę na wykorzystywanie tytułu jako jednego ze sposobu wspomagającego leczenie ADHD u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwszy tego typu przypadek, by gra na komórki uznana została jako lek w walce z zaburzeniami deficytu uwagi.

 

Teraz lekarze mogą przepisywać swoim pacjentom z ADHD między ósmym a dwunastym rokiem życia wspomnianą grę na iPhone’y oraz iPady. Według zaleceń w grę powinno się grać 25 minut dziennie, 5 dni w tygodniu, przez 4 tygodnie. Taka ilość czasu została uznana za najbardziej efektywną. Rozwiązania zawarte w mechanice rozgrywki po takim czasie mają pozytywny wpływ na koncentrację i opanowanie.

 

EndeavorRx to gra zręcznościowa, w której większość czasu spędza się na omijaniu przeszkód i zbieraniu po drodze przedmiotów.

 

 

Eddie Martucci, dyrektor generalny Akili Interactive dla serwisu theverge.com mówi, że „EndeavorRx wykorzystuje nowoczesne technologie w walce z ADHD i robi to w zupełnie nowy sposób wpływając na funkcje neurologiczne medycznie poprzez rozwiązania oparte na rozrywce. Rodziny szukają nowych sposobów walki z chorobą, a dzięki decyzji FDA możemy zaoferować pierwsze w swoim rodzaju niefarmakologiczne rozwiązanie wpływające na chorych na ADHD, które jest kolejnym krokiem pomocy ludziom mierzącym się z tym zaburzeniem”.


Badania kliniczne przeprowadzone na grupie 600 dzieci w ciągu siedmiu lat wykazały, że jedna trzecia tych, które regularnie oddawały się rozgrywce, nie ma już „mierzalnego deficytu uwagi”, co oznacza, że leczenie jest skuteczne.

 

Gra nie ma zastępować innych form leczenia, a jedynie je wspomagać. Na razie gra nie jest dostępna publicznie, nie wiadomo czy będzie ona płatna i czy w ogóle będzie dostępna poza USA.

 

// benchmark.pl, antyweb.pl, theverde.com