Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Bayreuth stworzyli niezwykłe urządzenie do czytania pisma Braille’a bez konieczności dotykania przedmiotu, co jest istotne w przypadku panujących pandemii jak Covid-19.

 

HaptiRead – tak nazywa się urządzenie do czytania Braille’a w powietrzu, używa rozwiązań sprzętowych z urządzenia zwanego Stratos Explore, stworzonego przez firmę Magic Leap, która specjalizuje się w kontrolowaniu za pomocą gestów i dotyku.

 

Urządzenie nazwane HaptiRead wykorzystuje bardzo precyzyjne wzory pulsów ultradźwiękowych do wytworzenia tekstu brajlowskiego w powietrzu. Na system składa się 256 przetworników ultradźwiękowych, które są w stanie wyemitować impulsy o częstotliwości 200 MHz, a te są już odczuwalne na skórze.

 

HaptiRead może “wyświetlać” do ośmiu punktów w powietrzu na wysokości około 70 cm. Ponadto urządzenie ma wbudowaną kamerkę LeapMotion, która rozpoznaje rękę użytkownika i kieruje do niej sygnały ultradźwiękowe, a linie opadających się i unoszących szpilek powodują, że tekst może się zmieniać, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych tabliczek z napisami.

 

Badania testowe zostały przeprowadzone na grupie 11 osób niewidomych i 18 osób widzących. Każda grupa miała za zadanie wyczuć, który znak jest „wyświetlany”. Skuteczność odczytu wynosiła 88 procent u osób niewidomych oraz aż 94 procent u osób widzących.

 

Obecnie urządzenie nie jest dostępne do powszechnego użytku, ale naukowcy mają nadzieję, że ciągu kilku następnych lat to się zmieni.