Twitter wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób niesłyszących i zaoferuje transkrypcje wiadomości głosowych oraz możliwość dodawania napisów w filmach.

 

W połowie czerwca 2020 Twitter umożliwił zamieszczanie tweetów w formie głosowej, ale tylko wybranym użytkownikom i to w dodatku korzystających z systemu iOS. Obecnie Twitter zapowiedział, że wyposaży serwis w opcję dodawania transkrypcji do wiadomości dźwiękowych. To jest ukłon w stronę osób niesłyszących.

 

Tweet głosowy jest po prostu nagrana wiadomość, którą można odsłuchać. Użytkownicy systemu Androida i internetowej wersji serwisu Twitter muszą poczekać na tę funkcję do początku 2021 roki. Również wtedy ma się pojawić opcja dodawania napisów do publikowanych w serwisie nagrań audio i wideo. Będzie to odpowiedź Twittera na krytykę dotyczącą niedostępności wiadomości głosowych dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

 

Twitter ułatwia Youtube utrudnia
Z komunikatu Twittera wynika, że firma powołała dwa zespoły, które zajmą się ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Jeden zespół ma się skupić na większej dostępności serwisu dla osób niepełnosprawnych, a drugi skoncentruje się na dostępności samej firmy.

 

Zapowiedź Twittera zbiegła się z posunięciem serwisu Youtube, który 30 września 2020 wyłączył możliwość dodawania napisów przez społeczność serwisu. Dzięki wsparciu społeczności, do wielu filmów powstawały tłumaczenia, umożliwiające zrozumienie danego filmu osobom posługującym się innym językiem niż twórca.

 

Takiej dobrowolnej pracy translatorskiej podlegały tytuły i opisy filmów czy napisy pojawiające się w ich trakcie. Jeśli jej efekty zostały sprawdzone i zaaprobowane przez twórcę, mogły pojawiać się przy jego materiałach, zwiększając grupę odbiorców. Oczywiście z takich napisów korzystały również osoby niesłyszące.

 

Oczywiście wszystkie inne sposoby na tłumaczenie filmów w serwisie Youtube, w tym korzystanie z automatycznych napisów Google wciąż będzie funkcjonować, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

 

// tabletowo.pl, pcformat.pl