Na kanale Youtube PolskiCaravaning.pl został zaprezentowany kamper, który jest w pełni dostosowany do osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Niestety ze względu na cenę, takie rozwiązania są dostępne tylko dla nielicznych.

 

Polski producent kamper vanów, firma Balcamp.pl z Kolbud k. Gdańska pochwaliła się swoim najnowszym projektem. To samochód zbudowany na bazie 7 metrowego MANa, który jest w pełni dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Na wyposażeniu kampera znajdziemy specjalną windę, ale też suwnicę (elektryczną) po której można przetransportować osobę z wózka na łóżko.

 

Klient, który zamówił samochód chciał pokazać swojemu dorosłemu niepełnosprawnemu synowi świat, ale okazało się, że na rynku nie ma odpowiednich pojazdów. Jeździł na różne pokazy kamper vanów, ale nigdzie nie było takiego dla osoby na wózku. Dlatego sam zaprojektował swój wymarzony pojazd i zwrócił się o pomoc do firmy Balcamp.pl, czy ta byłaby wstanie wykonać taki kamper. Z pomocą innej zaprzyjaźnionej firmy udało się zabudować vana.

 

Prezentowane auto ma 177 KM i masę 3400 kg (z zabudową, windą, pełnym bankiem i zbiornikiem na wodę), więc można go prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B.

 

Samochód jak przystało na kamper jest wyposażony w klimatyzację, płytę indukcyjną do gotowania posiłków, lodówkę, łazienkę z prysznicem i telewizor.

 

Zabudowa samochodu na podstawie projektu, który dostarczył klient wyniosła ok 7 tygodni. Firma zaznacza, że ze względu na braki materiałów na rynku (markizy, klimatyzatory itd.) czas oczekiwania na swój wymarzony kamper to obecnie maj/czerwiec 2022 roku.

 

Jakie są koszty takiego pojazdu? SPORE

Całkowity koszt kampera obejmujący auto i zabudowę to 325 tys. zł netto (w tym sama zabudowa 140 tys. zł netto). Do ceny należy doliczyć windę dla wózka inwalidzkiego 55 tys. zł i wyposażenie, które dostarczył klient – łóżko dla osoby niepełnosprawnej i suwnicę. Innymi słowy całkowity koszty to ok. 450 tys. zł.