Światło dzienne ujrzała bulwersująca sprawa. Dom pomocy społecznej w Koronowie (woj. Kujawsko pomorskie) miał pasami więzić starszą kobietę na wózku inwalidzkim. Dyrektor placówki twierdzi, że to dla dobra kobiety, aby ta nie spadła z wózka. Sprawą zainteresowała się prokuratura, ale śledztwo nie będzie łatwe.


Na zdjęciu, które przypadkiem ujrzało światło dzienne, widać starszą panią (Janinę K.) przywiązaną pasem do wózka inwalidzkiego. W takiej pozycji bez żadnego ruchu miała siedzieć po kilka godzin. Zdarzenie miało miejsce w Domu pomocy społecznej w Koronowie przy ulicy Paderewskiego. Dyrektor placówki twierdzi, że takie uwiązanie (zabezpieczenie) było podyktowane dobrem kobiety, aby ta nie spadła z wózka.


Urzędnicy, który przeprowadzili kontrolę w placówce mają poważne wątpliwości w tej sprawie. Dorota Hass, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy po analizie zdjęcia stwierdziła, że nie ma tam żadnych fachowych zabezpieczeń. Owszem, takie przewiązanie pensjonariuszki do wózka może mieć miejsce i jest poprawne, ale tylko pod warunkiem, że osoby somatycznie chore siedzą na specjalnym wózku wyposażonym w pasy i takie zabezpieczenie jest opisane przez lekarza w karcie pacjenta. Tymczasem dyrektor DPS w Koronowie nie przedstawił zaleceń lekarza, że Janina K. powinna zostać zabezpieczona w ten sposób.


Całą sprawą zainteresowała się prokuratura rejonowa Bydgoszcz-Północ, ale dopiero w 2 tygodnie po upublicznieniu zdjęcia. Prokurator Dariusz Bedyn stwierdził, że zdjęcie uwiązanej kobiety może posłużyć jako dowód, ale zaznacza, że śledztwo nie będzie łatwe. Powodem są świadkowie. Większość pensjonariuszy domu pomocy społecznej w Koronowie to osoby niepełnosprawne intelektualnie. Będzie trzeba ich przesłuchać, zbadać ich zdolności postrzegania, zapamiętywania itd. Prawdopodobnie prokuratura skorzysta z porad biegłego.


Na razie śledztwo toczy się w sprawie a nie przeciwko konkretnej osobie. Za bezpodstawne pozbawienie wolności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Co ciekawe, pozostali pensjonariusze są zadowoleni z usług świadczonych przez DPS w Koronowie i nie potwierdzają jakiegoś złego traktowania. W każdym razie służby wojewódzkie odpowiedzialne za opiekę społeczną sporządzają zalecenia pokontrolne, jak należy postępować z osobami, które powinny być zabezpieczane przed wypadnięciem z wózka.


// nie-pelnosprawni.pl