Mieszkanie, w którym sprawowana jest czasowa opieka nad dorosłymi osobami z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualnie, powstało w Białymstoku. To pomoc dla stałych opiekunów, by mogli załatwić niezbędne sprawy lub odpocząć.

 

– Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób niepełnosprawnych, od kilku lat działają też mieszkania adaptacyjne i treningowe – powiedział w środę, 13 czerwca, na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że mieszkanie wytchnieniowe to forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop.

 

Opieka 24 godziny na dobę
Mieszkanie wytchnieniowe prowadzi od kwietnia Fundacja „Oswoić świat”. Skorzystało z niego dotychczas dziewięć osób. Jak poinformowała prezes fundacji dr Jolanta Świderska, to mieszkanie jest pilotażowe. Powiedziała też, że takie miejsca są w kraju, ale opieka w nich dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo. Natomiast mieszkanie w Białymstoku obejmuje opieką osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim ze spektrum autyzmu, a także osoby ubezwłasnowolnione i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

 

– Do tej pory nigdzie takich mieszkań, takich form nie było, pomimo że mówi się o szeroko pojętej polityce wytchnieniowej – powiedziała Świderska. – Opiekujemy się naszymi dorosłymi dziećmi przez 24 godziny na dobę i w tej chwili nawet kwestia zakupu chleba czy podstawowych produktów żywnościowych graniczy z cudem, z potrzebą wsparcia sąsiada, rodziny czy kogoś znajomego – dodała Świderska.

 

Dlatego powstał pomysł, by stworzyć miejsce, dzięki któremu osoby zajmujące się swoimi podopiecznymi z niepełnosprawnością będą mogły zająć się sobą i swoim zdrowiem.

 

Konkretne wsparcie opiekunów
Osoby przebywające w mieszkaniu wytchnieniowym mają 24-godzinną opiekę profesjonalnych opiekunów, ale mogą też tam zostać tylko na kilka godzin w ciągu dnia. Świderska mówiła, że w czerwcu i lipcu wszystkie weekendy są już zajęte, co pokazuje, jak ogromna była potrzeba stworzenia takiego miejsca. Powiedziała też, że to wyzwanie dla rodziców i opiekunów, którzy muszą przełamać bariery i przekazać swoje dziecko z niepełnosprawnością pod opiekę innych, często nieznanych osób. Jej zdaniem wyzwaniem jest też przygotowanie tego miejsca do potrzeb poszczególnych osób niepełnosprawnych, które mają różne preferencje żywieniowe, różnie się zachowują, mają inne potrzeby opiekuńcze.

 

Z oferty mieszkania wytchnieniowego skorzystała już m.in. Elżbieta Sidor, mama 27-letniego Tomasza z autyzmem, który przebywał w białostockim mieszkaniu podczas remontu w rodzinnym mieszkaniu, gdy było trzeba wynieść meble. Pani Elżbieta powiedziała dziennikarzom, że była to dla niej duża pomoc, bo nie wie, jak jej syn mógłby zareagować na hałas i gwar w swoim mieszkaniu. Jej zdaniem mieszkanie wytchnieniowe jest bardzo potrzebne – gdy w ubiegłym roku musiała iść do szpitala, miała problem ze zorganizowaniem całodobowej opieki dla syna. Ostatecznie musiała się wcześniej wypisać ze szpitala.

 

Jak wygląda mieszkanie wytchnieniowe?

Osoby, które chcą skorzystać z mieszkania wytchnieniowego mogą zgłaszać się do Fundacji Oswoić Świat, można też dzwonić pod nr tel. 85 733 38 96. Pracownicy wyjaśnią też, jakich formalności należy dopełnić, by móc skorzystać z obiektu. Na chwilę obecną pobyt należy zaplanować przynajmniej 2 tygodnie przed. W mieszkaniu osoba niepełnosprawna może przebywać do trzech tygodni.

 

Mieszkanie wytchnieniowe ma niespełna 65 m2. Zostało wyremontowane i przystosowane od potrzeb podopiecznych, np. klamki w oknach są na kluczyk. Znajduje się na pierwszym piętrze w budynku w centrum Białegostoku. Koszt prowadzenia mieszkania w tym roku to 130 tys. zł – pokryło go miasto.

 

W Białymstoku z miejskim wsparciem działają także cztery mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi: dwa treningowe, przeznaczone do nauki samodzielnego życia pod okiem trenera oraz dwa adaptacyjne, które służą jako kolejny etap usamodzielniania tych osób.