5 lipca 2017 roku posłanka PO Magdalena Kochan na konferencji w Sejmie poinformowała, że opiekunowie osób niepełnosprawnych mają dość bezczynności obecnej władzy i występują na drogę sądową w trybie pozwu zbiorowego ws. wypłat przysługujących im świadczeń. Pytanie tylko jak dołączyć do pozwu zbiorowego?.

 

Sprawa dotyczy tych opiekunów, którzy na skutek niekonstytucyjnych przepisów zostali pozbawieni świadczenia pielęgnacyjnego – na miejsce tego świadczenia opchnięto im inny rodzaj świadczenia lub ze względu na kryteria dochodowe w ogóle pozbawiono wsparcia.

 

21 października 2014 roku Trybunał Konstytucyjny (Sygn. akt K 38/13) stwierdził, że:

Art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, 1623 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 559 i 567)  powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.”

 

Innymi słowy nie można różnicować sytuacji osób niepełnosprawnych ze względu na okres kiedy powstała ich niepełnosprawność (w dzieciństwie czy kiedy dana osoba jest już dorosła). Cały ten bajzel spowodowała bezmyślna działalność koalicji PO-PSL. Ówcześni rządzący chcieli ukrócić proceder wyłudzania świadczeń, ale zrobili to tak nieudolnie, że podzielono opiekunów na „gorszych” i lepszych”. Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło do Trybunału chore przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, wygrało … i na tym się skończyło. Kiedy PiS doszedł do władzy obiecał wszystko naprawić, ale że to wiąże się z kosztami, ostatecznie nie zrobili nic.

 

Opiekunom nie pozostało zatem nic innego jak samodzielnie dochodzić swoich praw (mają na to czas do 23 października 2017 roku) – w postępowaniach indywidualnych lub w pozwie zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

 

Do pozwu zbiorowego mogą przystąpić następujące grupy:

Grupa 1: osoby, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, a następnie po spełnieniu kryteriów przyznano im specjalny zasiłek opiekuńczy i do chwili obecnej go pobierają;
Grupa 2: osoby, które nie pobierały świadczenia pielęgnacyjnego, a w chwili obecnej otrzymują specjalny zasiłek opiekuńczy;
Grupa 3: osoby, które ubiegały się o wyżej wymienione świadczenia, ale nie spełniły kryterium dochodowego i w tej chwili nie otrzymują jakiegokolwiek świadczenia;
Grupa 4: osoby, które były opiekunami i które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, a następnie zasiłek dla opiekuna, ale w chwili obecnej ich podopieczni już nie żyją;
Grupa 5: osoby, które indywidualnie zakładały sprawy sądowe o świadczenie pielęgnacyjne i je przegrały;
Grupa 6: osoby, które zakładały sprawy o świadczenie pielęgnacyjne i je wygrały;
Grupa 7: osoby, które pobierały świadczenia pielęgnacyjne do końca czerwca 2013 roku i od maja 2014 roku pobierają do dnia dzisiejszego zasiłek dla opiekuna na mocy ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów z dnia 04.04.2014 roku; 
Grupa 8: osoby, które w ogóle nie ubiegały się o ww. świadczenia, gdyż przed podjęciem jakichkolwiek działań otrzymywały informację, że nie zostanie im przydzielone żadne z ww. świadczeń;
Grupa 9: osoby, które najpierw pobierały świadczenie pielęgnacyjne które im odebrano, później otrzymały specjalny zasiłek opiekuńczy (z kryterium dochodowym), a jeszcze później otrzymały na stałe zasiłek dla opiekuna.

 

Pozew zbiorowy – gdzie złożyć

Pozew (ws. zawarcia ugodny) został złożony 27 czerwca 2017 do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, I Wydział Cywilny. Stroną postępowania są opiekunowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” z/s w Bydgoszczy. Jak zaznaczyła pani Małgorzata Lipińska ze Stowarzyszenia "Nadzieja" sprawą sąd ma się zająć 10 sierpnia 2017. Sprawę prowadzi:

 

Kancelaria Adwokacka Adw. Sławomir Waliduda
ul. Tadeusza Kościuszki 6/5
50-038 Wrocław
tel. (71) 346 06 24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zainteresowani opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych chcący przystąpić do pozwu zbiorowego powinni kontaktować się ze wspomnianym Stowarzyszeniem. Warunkiem przystąpienia opiekuna do pozwu jest wniesienie opłaty kancelaryjno – sekretaryjnej w kwocie 123zł.

Więcej informacji drogą e-mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Aktualizacja 7 lipca 2017

Spotanie w Sejmie z udziałem wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Kochan.

 

 (aktualizacja 11 lipca 2017)

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony