mężczyzna na wózku, w reku trzyma kulę inwalidzką

Coraz częściej opiekunowie sprawniejszych niepełnosprawnych domagają się zniesienia zakazu dorabiania na świadczeniu pielęgnacyjnym. Jednak nie wszyscy opiekunowie tego chcą, bo to będzie prowadzić do tego, że kwota świadczenia nie będzie rosła. Poza tym dojdzie do kolejnego podziału opiekunów na tych lepszych i gorszych.

Szerszy rozgłos sprawie nadał IX Kongres Kobiet, który odbył się 9-10 września 2017 roku w Poznaniu. Podczas tego spotkania pani Ania Duniewicz mama chłopca z autyzmem mówiła, że zakaz łączenia pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z pracą jest absurdem. 

 

Bardziej dosadnie o problemie wyraziła się Anna Janiak z Fundacji Fiona (to ta fundacja założyła spółdzielnię socjalną „Furia”, w której pracują osoby ze spektrum autyzmu), która uważa, że taki zakaz jest bezsensowny i jest to nawet pewnego rodzaju forma przemocy. 

 

Inna działaczka Kongresu Kobiet pani Jadwiga Król jest zdania, że zamykanie matki w domu z niepełnosprawnym dzieckiem i wprowadzanie zakazu dorabiania jest skandalem. Przez takie działania kobieta jest znerwicowana, dobijana psychicznie i nie jest pewna przyszłości ani swojej ani dziecka.

 

Uczestniczący w Kongresie Kobiet dr Paweł Kubicki, socjolog oraz ekonomista popiera zdania uczestniczek Kongresu wskazując, że zakaz dorabia na świadczeniu pielęgnacyjnym jest to niejako agregatem współczesnego niewolnictwa.

 

Skandal, przemoc, dobijanie psychiczne, niewolnictwo

Niewątpliwie takie określenia jak niewolnictwo czy dobijanie psychiczne zwraca uwagę mediów, które chętnie podejmują temat jednak bez głębszej analizy i z reguły stojąc po stronie rozgoryczonych opiekunów. 

 

Portal Natemat.pl cytuje panią Dorotę Credo mamę chłopca ze spektrum autyzmu, która uważa, że w całej sprawie nie chodzi tylko o wymiar finansowy, ale także społeczny. 

 

Dorota Credo – Natemat.pl:

Ja pracowałam przez dłuższy czas, już po urodzeniu Oskara. Później zrezygnowałam z pracy, ale wierzę, że kiedyś mój syn się usamodzielni a ja będę mogła wrócić do zawodu. Niestety, powrót na rynek pracy może być bardzo trudny, ponieważ teraz nie mam szans robić czegokolwiek nawet za symboliczne pieniądze.”.

 

Inna matka wprost przyznaje, że wyłudza świadczenie pielęgnacyjne: „W ciągu dnia mam 4 godziny na to, aby zająć się zarabianiem pieniędzy. Odwożę Krzysia do szkoły specjalnej, córkę do szkoły zwykłej i to jest czas na to, by móc dorobić. Co robi, woli nie mówić. Nie chce podać żadnych danych, by nie mieć zaraz na głowie Urzędu Skarbowego. No bo wiadomo, że wszystko to robi nielegalnie, choć wolałaby nie być żadnym przestępcą podatkowym.”.

 

Koronny argument – powrót na rynek pracy

Koronnym argumentem za możliwością łączenia pracy i pobierania świadczenia pielęgnacyjnego jest utrzymanie kontaktu z rynkiem pracy, na wypadek gdyby niepełnosprawne dziecko jakimś cudem usamodzielniło się lub niestety zmarło. Opiekunowie twierdzą, że odejście z pracy jest często bezpowrotne, skazuje ich na społeczną izolację, depresję, łatkę osób biernych, niezaradnych i w ogóle niewiele wartych.

 

Po części można się z tym zgodzić, są takie profesje, gdzie kilkuletnia absencja w zawodzie niejako wyklucza taką osobę. Ale to nie jest żadne wytłumaczenie, bo jak ktoś traci pracę i nie może znaleźć nowej w swoim zawodzie to stara się przekwalifikować.

 

Jednak prawdziwy opiekun osoby niepełnosprawnej nie boi się, że nie znajdzie pracy, bowiem podczas lat opieki zdobył już zawód, który obecnie jest poszukiwany. Jaki to zawód?. OPIEKUN.

 

Mąż dał mi nowy zawód – OPIEKUNKI

W 2001 roku mój mąż doznał udaru mówi pani Irena. Z osoby sprawnej stał się roślinką zależną ode mnie. Jako księgowa nie miałam zielonego pojęcia jak zajmować się taką osobą. Mimo że mąż był chudy, zmiana pieluchomajtek czy mycie sprawiały mi ogromną trudność, ale tylko na początku. Z czasem zdobyłam doświadczenie, którego nie opisze żadna książka czy szkolenie jak opiekować się niesamodzielnym.
Nauczyłam się zmieniać pieluchomajtki, tak aby się niepotrzebnie nie namęczyć, wiedziałam co robić, aby mąż nie miał odleżyn, wiedziałam jak przesadzić męża na wózek, tak aby nie zrobić krzywdy jemu i przy okazji sobie.

 

Finansowo było mi ciężko, bo musiałam zrezygnować z pracy, dorobić nie miałam jak. Na dodatek dość późno mieliśmy dziecko, ja po 40-tce a mąż po 50-tce. Wszystko spadło na mnie, opieka nad leżącym mężem, nastoletnia córka. Żyliśmy z emerytury męża (w wieku 60 lat postarałam się dla niego o I grupę co umożliwiło złożenie wniosku o emeryturę). Do tego pomoc z mopsu i świadczenia na dziecko. Było ciężko, czasem miałam już dość, ale przy życiu trzymała mnie myśl, że muszę wychować dziecko i usamodzielnić je.

 

Po śmierci męża zaczęłam szukać pracy, wiedziałam że do księgowości już nie wrócę, bo nie byłam na bieżąco z przepisami, czułam strach i ciągle zadawałam sobie pytanie „co dalej”. Mam już 60-tkę na karku i która firma miałaby mnie zatrudnić?. Pewnego dnia na ulicy spotkałam starą znajomą. Od słowa do słowa zeszło się na temat pracy. Znajoma wprost mi powiedziała, dziewczyno ty masz obecnie najczęściej poszukiwany zawód, który dał ci mąż, jesteś opiekunką. Skorzystałam z rady znajomej i zatrudniłam się w agencji opiekunek i od tej pory nie zdarzyło mi się nie mieć pracy. Wystarczy popatrzeć na ogłoszenia, ciągle ktoś szuka opiekunki czy to osoby prywatne czy agencje mające podpisane z umowy z MOPS-ami.

 

Praca dla prawdziwego opiekuna zawsze się znajdzie, tylko trzeba mieć chęć do pracy. Mit, że po śmierci podopiecznego opiekun zostanie się bez pracy i środków do życia jest fałszowaniem rzeczywistości – mówi pani Irena.

 

RON: MY nie domagamy się łączenia pracy i świadczenia, Natemat.pl kłamie (*)

Nie wszyscy opiekunowie chcą, aby umożliwić dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, niektórych to nawet oburza. Portal Natemat.pl w swoim tekście powiązał opiekunów okupujących Sejm w 2014 roku z opiekunami, którzy chcą zniesienia zakazu dorabiania na świadczeniu pielęgnacyjnym. To mijanie się z prawdą, bo ci rodzice nigdy nie domagali się możliwości łączenia pracy z pobieraniem świadczenia.

 

20 września 2017 Społeczna Grupa Rodziców Osób Niepełnosprawnych (RON) wydała oświadczenie, z którego wynika, że RON nie popiera działań zmierzających do wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, w zakresie dotyczącym świadczenia pielęgnacyjnego, zmierzających do umożliwienia łączenia opieki z pracą zawodową. RON uważa, że świadczenie pielęgnacyjne, zgodnie z ustawową definicją, dedykowane jest opiekunom, którzy na skutek pełnienia stałej lub długotrwałej opieki, nie są w stanie wykonywać innych obowiązków. 

 

Ponadto RON uważa, że do rodziców sprawujących opiekę nad ON ze wskazaniem do stałej lub długotrwałej opieki, posiadających mimo tych wskazań, możliwość podjęcia pracy, powinna zostać skierowana inna niż świadczenie pielęgnacyjne, alternatywna forma wsparcia.

 

Jednocześnie RON stanowczo protestuje przeciwko medialnym próbom (tu chodzi o tekst portalu Natemat.pl) łączenia ich ruchu z innymi opiekunami, którzy chcą zniesienia zakazu dorabia do świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Praca + świadczenie = brak podwyżek świadczenia pielęgnacyjnego

Jak widać nie wszyscy opiekunowie chcą zniesienia zakazu dorabiania na świadczeniu pielęgnacyjnym. W 2014 roku RON zobligował ustawodawcę do wprowadzenia zmian w definicji stałej lub długotrwałej opieki. Zastosowanie zmodyfikowanej definicji do świadczenia pielęgnacyjnego, mogłoby przynieść katastrofalne skutki dla wszystkich opiekunów, a w szczególności dla tych którzy faktycznie muszą sprawować stałą opiekę. Analogiczne zjawisko obserwujemy w przypadku renty socjalnej, która mimo że kierowana jest do osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji, umożliwia jej beneficjentom podjęcie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, co z kolei jest koronnym argumentem rządzących dla utrzymania niskiej kwoty renty. Cierpią na tym osoby faktycznie niesamodzielne i niezdolne do pracy.

 

Innymi słowy jeśli będzie możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego to dojdzie znowu do absurdu:


- po pierwsze będą opiekunowie, którzy będą mogli dorobić - bo mają czas i siły - oraz będą tacy co nie mają najmniejszych szans na podjęcie pracy, ze względu na stan zdrowia i niesamodzielności podopiecznego;
- po drugie, skoro będzie możliwość dorabiania, to nie będzie presji na rządzie do podnoszenia świadczenia pielęgnacyjnego – rząd zawsze będzie mógł powiedzieć, hey skoro świadczenie to dla was za mało to teraz macie możliwość dorobienia.

 

Podsumowanie
- nie wszyscy opiekunowie chcą zniesienia zakazu dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego;
- dopóki nie zostanie wprowadzona grupa ZERO (niesamodzielni), nie będzie znaczącej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego;
-prawdziwy opiekun nie musi martwić się o pracę w sytuacji gdy jego podopieczny umrze czy usamodzielni się – na rynku pracy brakuje opiekunów, a kto będzie lepszym opiekunem niż osoba, która przez lata zajmowała się niesamodzielnym?. No właśnie.

 

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne pobiera 117 tys. osób. Ilu z tych opiekunów faktycznie musi zajmować się stale swoim podopiecznym, skoro jeszcze mają czas i siły na inne prace?.

 

(*)Tomasz Ławnicki,Gwarantowane 1400 zł na miesiąc, jeśli... nie pójdą do pracy. Dramatyczny apel do rządu PiS, natemat.pl z 20 września 2017

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony