Poruszający się na wózku inwalidzkim pan Szymon Herbet - jeden ze słuchaczy Radia ZET - aplikował do teleturnieju Koło Fortuny, ale usłyszał, że się nie nadaje bo ma wadę wymowy i w ogóle nie odgadnie żadnego hasła. "Spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy" – przyznaje mężczyzna.

 

Szymon Herbet ma 30 lat i od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. Porusza się na wózku inwalidzkim i ma niewielką wadę wymowy. Wprawdzie mówi nieco wolniej niż większość, ale poprawnie i wyraźnie. Otoczenie nie ma problemu ze zrozumieniem, co mówi.

 

30-latek postanowił spełnić swoje marzenia i wystąpić w programie, który niedawno powrócił na antenę TVP. Ale nie dane mu było zagościć w telewizyjnym studiu. Został negatywnie zweryfikowany podczas rozmowy telefonicznej. Początkowo pracownica pionu producenckiego "Koła Fortuny" zaprosiła go na casting i podała wstępny termin przesłuchania, potem jednak zmieniła zdanie.

 

Mężczyzna miał usłyszeć od rekrutera z Koła Fortuny: "Nie przyjeżdża Pan jednak, bo to tylko strata czasu. Ma pan wadę wymowy, pan się w ogóle do tego teleturnieju nie nadaje. Nie odgadnie Pan żadnego hasła".

 

– Spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy – stwierdził Szymon Herbet w rozmowie z Radiem Zet, podkreślając, iż nie chce atakować TVP, a jedynie nagłośnić problem. Zaróœno Telewizja Polska jak i producenci teleturnieju nie skomentowali sprawy, choć jak przyznaje Radio ZET podczas krótkiej rozmowy z osobą odpowiedzialną za rekrutację do programu, ta nie zaprzeczyła, że sytuacja z panem Szymonem miała miejsce.

 

Aktualizacja 2 październik 2017

TVP odniosła się do zarzutów o dyskryminację osób niepełnosprawnych. Niestety odpowiedź nie stacji nie obejmuje wyjaśnienia dlaczego pan Szymon nie byłby wstanie odgadnąć żadnego hasła. Z tego co przedstawił mężczyzna wynikała, że dla TVP wada wymowy równa się z głupotą.

 

Odpowiedź TVP:

"Szanowny Panie Szymonie,
Pragniemy poinformować, że z wielką uwagą zapoznaliśmy się z treścią Pana pisma.
Zgodnie z zasadami przeprowadzania eliminacji do programu, z wybranymi osobami, które wypełniły ankietę,  przed zaproszeniem na casting,  przeprowadzana jest rozmowa telefoniczna.


Podczas rozmowy, o której Pan wspomina, Redakcja zwróciła uwagę, że ma Pan wyraźną wadę wymowy.  Dysfunkcja ta niestety uniemożliwia udział w programie. W teleturnieju Koło Fortuny bardzo ważna jest bowiem  umiejętność wyraźnej i głośnej artykulacji krótkich dźwięków, czyli spółgłosek i samogłosek, a wszystko pod presją czasu. Brzmienie poszczególnych spółgłosek i samogłosek musi być wyraźne i zrozumiałe dla wszystkich uczestników programu. Także dla naszych telewidzów. O wymogach naszego programu został Pan poinformowany w trakcie rozmowy telefonicznej.


Mając na uwadze powyższe trudno jest zgodzić się z  twierdzeniem, że dyskwalifikacja udziału w programie jest równoznaczna z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Istotnym również fakt, że osoba z Redakcji, prowadząc z Panem rozmowę telefoniczną, nie wiedziała o tym, że jest Pan osobą niepełnosprawną od urodzenia. Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji i liczymy, że nasze wyjaśnienie spotka się z Pana zrozumieniem.
Z poważaniem
Redakcja Koła Fortuny"

 

// Dyskryminacja w TVP? Producenci "Koła Fortuny" nie chcieli jednego z uczestników, bo ich zdaniem... niewyraźnie mówił, radiozet.pl z 29 września 2017

// Po naszym artykule producenci "Koła Fortuny" reagują ws. odrzuconego uczestnika, radiozet.pl z 2 października 2017 

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony