Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Poruszający się na wózku inwalidzkim pan Szymon Herbet - jeden ze słuchaczy Radia ZET - aplikował do teleturnieju Koło Fortuny, ale usłyszał, że się nie nadaje bo ma wadę wymowy i w ogóle nie odgadnie żadnego hasła. "Spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy" – przyznaje mężczyzna.

 

Szymon Herbet ma 30 lat i od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. Porusza się na wózku inwalidzkim i ma niewielką wadę wymowy. Wprawdzie mówi nieco wolniej niż większość, ale poprawnie i wyraźnie. Otoczenie nie ma problemu ze zrozumieniem, co mówi.

 

30-latek postanowił spełnić swoje marzenia i wystąpić w programie, który niedawno powrócił na antenę TVP. Ale nie dane mu było zagościć w telewizyjnym studiu. Został negatywnie zweryfikowany podczas rozmowy telefonicznej. Początkowo pracownica pionu producenckiego "Koła Fortuny" zaprosiła go na casting i podała wstępny termin przesłuchania, potem jednak zmieniła zdanie.

 

Mężczyzna miał usłyszeć od rekrutera z Koła Fortuny: "Nie przyjeżdża Pan jednak, bo to tylko strata czasu. Ma pan wadę wymowy, pan się w ogóle do tego teleturnieju nie nadaje. Nie odgadnie Pan żadnego hasła".

 

– Spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy – stwierdził Szymon Herbet w rozmowie z Radiem Zet, podkreślając, iż nie chce atakować TVP, a jedynie nagłośnić problem. Zaróœno Telewizja Polska jak i producenci teleturnieju nie skomentowali sprawy, choć jak przyznaje Radio ZET podczas krótkiej rozmowy z osobą odpowiedzialną za rekrutację do programu, ta nie zaprzeczyła, że sytuacja z panem Szymonem miała miejsce.

 

Aktualizacja 2 październik 2017

TVP odniosła się do zarzutów o dyskryminację osób niepełnosprawnych. Niestety odpowiedź nie stacji nie obejmuje wyjaśnienia dlaczego pan Szymon nie byłby wstanie odgadnąć żadnego hasła. Z tego co przedstawił mężczyzna wynikała, że dla TVP wada wymowy równa się z głupotą.

 

Odpowiedź TVP:

"Szanowny Panie Szymonie,
Pragniemy poinformować, że z wielką uwagą zapoznaliśmy się z treścią Pana pisma.
Zgodnie z zasadami przeprowadzania eliminacji do programu, z wybranymi osobami, które wypełniły ankietę,  przed zaproszeniem na casting,  przeprowadzana jest rozmowa telefoniczna.


Podczas rozmowy, o której Pan wspomina, Redakcja zwróciła uwagę, że ma Pan wyraźną wadę wymowy.  Dysfunkcja ta niestety uniemożliwia udział w programie. W teleturnieju Koło Fortuny bardzo ważna jest bowiem  umiejętność wyraźnej i głośnej artykulacji krótkich dźwięków, czyli spółgłosek i samogłosek, a wszystko pod presją czasu. Brzmienie poszczególnych spółgłosek i samogłosek musi być wyraźne i zrozumiałe dla wszystkich uczestników programu. Także dla naszych telewidzów. O wymogach naszego programu został Pan poinformowany w trakcie rozmowy telefonicznej.


Mając na uwadze powyższe trudno jest zgodzić się z  twierdzeniem, że dyskwalifikacja udziału w programie jest równoznaczna z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Istotnym również fakt, że osoba z Redakcji, prowadząc z Panem rozmowę telefoniczną, nie wiedziała o tym, że jest Pan osobą niepełnosprawną od urodzenia. Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji i liczymy, że nasze wyjaśnienie spotka się z Pana zrozumieniem.
Z poważaniem
Redakcja Koła Fortuny"

 

// Dyskryminacja w TVP? Producenci "Koła Fortuny" nie chcieli jednego z uczestników, bo ich zdaniem... niewyraźnie mówił, radiozet.pl z 29 września 2017

// Po naszym artykule producenci "Koła Fortuny" reagują ws. odrzuconego uczestnika, radiozet.pl z 2 października 2017 

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony