We wrześniu 2017 roku Gazeta Prawna informowała, że niepełnosprawni poczekają na nowe legitymacje osób niepełnosprawnych, bo nie wybrano podmiotu, który miał je wyprodukować. Dziś wiadomo, że legitymacje mają pojawić się w przeciągu 20 dni. Tak przynajmniej zapewnia resort polityki społecznej.

 

Od 1 sierpnia 2017 legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane na nowych zasadach, natomiast 1 września 2017 weszły w życie przepisy zmieniające wygląd legitymacji. Problem w tym, że nie wybrano podmiotu, który miałby nowe legitymacje wytworzyć.

 

Nie jest to możliwie, bo nie została wybrana firma, która ma odpowiadać za produkcję nowych legitymacji. Dlatego możemy jedynie przyjmować wnioski o ich wydanie i rejestrować je w systemie. Kiedy jednak będą dostępne – nie wiadomo – mówiła Gazecie Prawnej Lidia Gugała, przewodnicząca powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Szczecinie.

 

W piątek 6 października ministerstwo pracy (MRPiPS) wydało komunikat z którego wynika, że nowe legitymacje mają pojawić się w ciągu najbliższych 20 dni (koniec października lub początek listopada). W powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności czeka obecnie 25 tys. wniosków o wydanie nowe legitymacji.

 

Legitymacja jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Dokument wystawiany jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

 

MRPiPS przypominał, że wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia 2017 pobierana jest opłata w kwocie 15 zł.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony