Miasto Białystok z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna akcję społeczną pod hasłem „Nieinni”. To kolejna odsłona inicjatywy „Społeczne. Ważne. Potrzebne”.

 

To kolejna odsłona zapoczątkowanej w ubiegłym roku inicjatywy „Społeczne. Ważne. Potrzebne”. Wówczas autorzy Krzysztof Kiziewicz i Radovan Lee stworzyli spot „Ostatni skok”, przestrzegający przed brawurą na kąpieliskach.

 

Ci sami twórcy teraz przygotowali film pt. „Nieinni” promujący akcję. Jego bohaterami są: paraolimpijczyk Krzysztof Smorszczewski, studentka i malarka Weronika Maksimowicz, zawodnik jiu-jutsu Jan Kempisty, niewidomy DJ Mateusz Brytczuk, król Skate Plazy Michał Kropiewnicki i Dawid Markiewicz, który uległ dramatycznemu wypadkowi. Poznajemy ich historie, mamy okazję zobaczyć, jak radzą sobie w życiu, jak potrafią być aktywni i czerpać ze świata, ile się da.

 

Autorzy filmu pozwalają widzom wejść w ten świat i przekonać się, że ludzie niepełnosprawni nie czują się inni, mogą żyć aktywnie, rozwijać swoje talenty i pasje. 

 

Jeden z nich, niewidomy DJ Mateusz Brytczuk po prezentacji "Nieinnych" (zaznaczył, że zabrakło mu audiodeskrypcji, więc "widział go słuchem") wyraził nadzieję, iż film pomoże walczyć ze znieczulicą, która - jego zdaniem - ma miejsce. "Nie możemy się chować, nie możemy chować głowy w piach, musimy otwierać się na ludzi, to my musimy o siebie zawalczyć”.

 

Film można obejrzeć na Facebooku i Youtubie. Wkrótce będzie także prezentowany w białostockich szkołach podczas cyklicznych spotkań pełnomocnika prezydenta Białegostoku ds. osób niepełnosprawnych.