Minister Inwestycji Rozwoju Jerzy Kwieciński

Dostępność plus - zgłoś swoje propozycje zmian

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczyna prace nad koncepcją ustawy o dostępności (Dostępność plus). Celem programu jest zwiększenie dostępności do różnego rodzaju usług i infrastruktury dla osób starszych, niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, czy kobiet w ciąży. Swoje propozycje, uwagi itd. można nadsyłać do 5 lipca 2018 w dowolnej formie - e-mail, audio, video na adres dostepnosc.plus@miir.gov.pl

 

Na Mazowszu w miejscowości Janowo w gminie Chynów na działce o powierzchni 1 ha, powstanie pierwsze w Polsce osiedle domów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Będzie to miejsce w którym niepełnosprawni podopieczni znajdą dom, opiekę specjalistów i trenerów a także, w miarę swoich możliwości, pracę. 

 

Pomysłodawcą tego unikalnego projektu jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, który na osiedle przekazał własne gospodarstwo. W realizację projektu zaangażowana jest Politechnika Warszawska. Do czerwca 2018 roku powstanie projekt architektoniczny, na podstawie którego będą się mogły rozpocząć prace budowlane.

 

Farma pracy i opieki
Farma ma zapewnić niepełnosprawnym mieszkanie w kilkuosobowych domach wyposażonych w nowoczesne technologie wspierające ich w życiu. Inteligentne domy będą także wspomagać całodobową opiekę nad nimi. W takich domach będą systemy wspomagające obsługę oświetlenia, zamykania i otwierania okien czy kontroli wody i gazu. Wszystkie budynki będą pozbawione barier architektonicznych.

 

Pomysłodawcy projektu chcą, aby niepełnosprawni mogli zostać wartościowymi, produktywnymi członkami społeczności. Aby nie tylko brali, lecz, w miarę swych możliwości, dawali swój wkład w utrzymanie i działanie Farmy. W planach jest praca w ogrodzie, hodowla zwierząt gospodarskich, usługi dla lokalnej społeczności. Także szkoła i przyuczanie do zawodu. Ponadto niepełnosprawnym ma być zapewniona specjalistyczna opieka zdrowotna, z której będzie mogła korzystać także okoliczna ludność.


Kto zamieszka na farmie?
Na początek powstaną cztery budynki dla ok. 20 osób z Warszawy i okolic. Ponieważ stowarzyszenie zajmuje się głównie niepełnosprawnymi intelektualnie to zapewne takie osoby będą pierwszymi mieszkańcami, ale na chwilę obecną trwają jeszcze konsultacje jaki klucz rekrutacji zastosować. Zważywszy jednak na to, że budynki są budowane według koncepcji uniwersalnej dostępności w przyszłości mieszkańcami będą również osoby z innymi niepełnosprawnościami.

 

Wywiad z panią Dominiką Kumorek z Politechniki Warszawskiej, która odbyła się na antenie Radia Kolor 13 grudnia 2017. W wywiadzie pani Dominika opowiada o projekcie Farmy i wyzwaniach jakie czekają w związku z realizacją tego unikatowego pomysłu. 

 

 

// dobrawola.org.pl

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony