bus fot nie pelnosprawni.pl

Niepełnosprawnemu przysługują zniżki na zakup biletu, np. na kolei czy PKS, ale mimo to może dostać mandat, choć ma ważny bilet. Wszystko przez nową legitymację osób niepełnosprawnych (LON), która zamiast ułatwić życie to jeszcze bardziej je komplikuje.

 

Na starych legitymacjach widniał symbol niepełnosprawności i stopień niepełnosprawności. W ten sposób łatwo było zorientować się jakie zniżki przysługują niepełnosprawnemu. Na nowych legitymacjach LON informacje o przyznanej zniżce są zakodowane tzw. kodem QR. Aby taki kod odczytać należy posiadać specjalny czytników kodów QR, ale nie wszyscy kontrolerzy biletów mają taki sprzęt.

 

Piotr Figiel wiceprezes fundacji Nowe Spojrzenie w rozmowie z dziennikarzem TVN mówi, że problem o którym mowa dotknie kilkaset tysięcy niepełnosprawnych korzystających z komunikacji miejskiej, autobusowej, dalekobieżnej, podmiejskiej i komunikacji kolejowej. Problem zaczyna się nasilać, bo starostwa zaczęły wymianę legitymacji na nowe.

 

Dostaniesz mandat za ważny bilet

Bartosz Trzebiatowski Rzecznik Zarządu Transportu w Poznaniu mówi, że jeśli ktoś będzie się posługiwać nową legitymacją, a kontroler nie będzie wstanie odczytać informacji z kodu QR, to wystawi niepełnosprawnemu opłatę dodatkową, tj. mandat w kwocie ponad 200 zł. Taki mandat będzie można anulować, ale w tym celu niepełnosprawny będzie musiał się udać do punktu obsługi klienta i tam udowodnić, że jest uprawniony do zniżkowych biletów.

 

Nowoczesnych skanerów nie ma też wielu kierowców PKS-ów czy busów. Wielu kierowców udziela jednak zniżki na zakup biletu na tzw. słowo. W Kolejach Dolnośląskich kontrolerzy również nie mają skanerów, ale część z nich stara się odczytać kod QR przy pomocy prywatnego smartfonu z odpowiednią aplikacją. Jeśli kontroler nie odczyta kodu QR wystawi bilet normalny. Bogusław Godlewski Rzecznik Prasowy Kolei Dolnośląskich wyjaśnia, że niepełnosprawny ma prawo odwołać się i wtedy Koleje Dolnośląskie zwracają różnicę między ceną biletu ulgowego a normalnego.

 

Mamy skanery, ale one nie działają

Najwięksi przewoźnicy kolejowi, tj. Przewozy regionalne PolRegio, PKP Intercity i Koleje Mazowieckie zapewniają, że ich kontrolerzy mają odpowiednie skanery kodów QR. Reporterzy TVN przeprowadzili dwa testy, czy uda się odczytać kody QR … i oba testy zakończyły się fiaskiem – nie dało odczytać się kodu QR.

 

Piotr Figiel dodaje, że nowa legitymacja miała ułatwić życie niepełnosprawnych, a nie narażać ich na dodatkowe komplikacje.

 

// Łukasz Wieczorek, Mimo ważnego biletu niepełnosprawny może dostać mandat, tvn24.pl z 15 grudnia 2017