Minister Inwestycji Rozwoju Jerzy Kwieciński

Dostępność plus - zgłoś swoje propozycje zmian

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczyna prace nad koncepcją ustawy o dostępności (Dostępność plus). Celem programu jest zwiększenie dostępności do różnego rodzaju usług i infrastruktury dla osób starszych, niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, czy kobiet w ciąży. Swoje propozycje, uwagi itd. można nadsyłać do 5 lipca 2018 w dowolnej formie - e-mail, audio, video na adres dostepnosc.plus@miir.gov.pl

 

Miasto Łódź zainicjowało projekt pt. „Opiekuńcza Łódź”, w ramach którego osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie będą mogły liczyć na dodatkowa opiekę w ramach usług opiekuńczych. Programem może być objętych nawet 600 osób, a sam program potrwa do końca września 2019 roku.

 

Celem projektu ”Opiekuńcza Łódź” jest zwiększenie samodzielności oraz zdolności do uczestniczenia w życiu społecznym, zawodowym, edukacyjnym osób zależnych lub niesamodzielnych poprzez kompleksowe rozwijanie usług, w następstwie umożliwiające ich opiekunom powrót na rynek pracy.


Ponadto dzięki wsparciu z funduszy UE w planie jest utworzenie rodzinnego domu pomocy dla ośmiu niepełnosprawnych. Zaplanowano też uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

 

Łódź obcięła ilość godzin opieki i zostawiła mieszkańców bez wsparcia

Usługi opiekuńcze są oferowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i jest to usługa odpłatna uzależniona od dochodu osoby ubiegającej się o taką formę wsparcia. Jednak dzięki wsparciu UE w kwocie ok 5 mln zł niepełnosprawni będą mogli liczyć na opłatę już od 35 groszy za godzinę opieki. Jest to o tyle ważne, że kwietniu 2017 roku miasto Łódź zmniejszyło ilość godzin usług opiekuńczych świadczonych na terenie miasta z 77 tys. godzin do 44 tys. godzin, pozostawiając swoich mieszkańców bez opieki.

 

Swoją decyzję miasto Łódź tłumaczyło tym, że od stycznia 2017 roku wzrosła minimalna stawka godzinowa za pracę i MOPS nie zarezerwował na ten cel dodatkowych środków. Miasto próbowało renegocjować umowy z wykonawcami realizującymi opiekę, ale stawki jakie zaproponowali wykonawcy były ponadto co oczekiwał łódzki magistrat i dlatego pojęto decyzję o zmniejszeniu ilość godzin opieki o blisko 50%.

 

Nabór do „Opiekuńczej Łodzi” trwa

Obecnie trwa nabór chętnych do dodatkowej pomocy. Uczestnikami projektu mogą  być osoby zależne lub niesamodzielne, w tym osoby starsze  lub niepełnosprawne oraz  ich rodziny i opiekunowie  faktyczni.

 

1. Dla osób zainteresowanych wsparciem w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych , mieszkań wspomaganych, rodzinnego domu pomocy:

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych
tel. 42 616 06 20


2. Dla osób zainteresowanych wsparciem w postaci usług opiekuńczych:
Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym "Okaż Serce”:
tel.  42 678 11 74


3. Dla osób zainteresowanych wypożyczeniem sprzętu wspomagającego lub pielęgnacyjnego:
Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych
tel. 42 638 45 42

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony