Do stref czystego transportu w miastach nie będą mogli wjechać niepełnosprawni swoimi samochodami spalinowymi. Taki zakaz nie dotyczy np. urzędników skarbówki. Oburza to senatorów, ale jak pisze Gazeta Wyborcza mają nakaz od ministra energii przyjęcia ustawy o elektromobilności szybko i bez poprawek.

 

Senat kończy prace nad przygotowaną przez rząd PiS i uchwaloną w zeszłym tygodniu w Sejmie ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa ma promować tzw. elektromobilność (wymianę aut spalinowych na te z silnikiem elektrycznym). Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć 1 mln aut elektrycznych.

 

Wspomniana ustawa przewiduje, że samorządy miast będą mogły tworzyć strefy czystego transportu, w których bez ograniczeń będą się mogły poruszać tylko pojazdy o napędzie elektrycznym, wodorowym i na gaz ziemny (CNG). Polska ustawa jest w tym względzie najbardziej rygorystyczna w Europie. Z zapisów ustawy wynika, że w strefach czystego ruchu bez ograniczeń będą mogły jeździć samochody na gaz spełniające np. starą normę toksyczności spalin Euro 2, która obowiązywała w zeszłym stuleciu, ale zakaz wjazdu obejmie samochody z silnikami spalinowymi, które spełniają najnowszą, wyśrubowaną normę Euro 6.

 

Senatora PiS Grzegorza Peczkisiego dziwi najbardziej katalog pojazdów zwolnionych z ograniczeń. Do takich czystych stref będą mogli wjechać spalinowymi autami, np. pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, ale niepełnosprawni już nie. Tymczasem w Niemczech, we Francji i w Szwecji osoby niepełnosprawne są ustawowo zwolnione z ograniczeń jazdy samochodami z silnikami spalinowymi w centrach miast.

 

Z informacji gazety wynika, że być może ustawa zostanie przyjęta w takim kształcie jaki w płynęła do Senatu z Sejmu. Podczas prac w senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności zgłoszono 19 poprawek do ustawy, ale żadna z tych poprawek nie znalazła zrozumienia i poparcia ze strony przedstawiciela rządu. Okazało się, że do przewodniczącego komisji dzwonił minister energii i apelował o zatwierdzenie ustawy bez poprawek, aby przyjąć ją jak najszybciej. Bo jeśli nie wejdzie w życie od początku lutego, to Polsce grożą kary finansowe za zwłokę we wdrożeniu unijnej dyrektywy o infrastrukturze paliw alternatywnych.

 

// Andrzej Kublik, PiS nie pozwoli niepełnosprawnym na wjazd do centrów miast. Senat oburzony fuszerkami ustawy o elektromobilności, ale nic z tym nie robi, Gazeta Wyborcza z 19 stycznia 2018

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony