6 lutego 2018 roku sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przekazała do sejmowej podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych projekt zmiany przepisów, zgłoszony przez klub Nowoczesna przewidujący, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą niepełnosprawną przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne (w 2018 roku wynosi 1477 zł miesięcznie).

 

Zgłoszona propozycja ma na celu m.in. wykonanie wyroków TK z października 2014 roku. Trybunał orzekł wtedy, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Autorzy projektu napisali w uzasadnieniu: "Proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tj. świadczenie pielęgnacyjne, o ile rezygnują z zatrudnienia na rzecz faktycznej opieki nad osobą niepełnosprawną".

 

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgłosiło zastrzeżenia do projektu w takiej postaci. Jak stwierdził wiceminister Bartosz Marczuk "- Zdajemy sobie sprawę z wagi tego problemu, z wagi, że realizacja wyroku TK jest jeszcze przed nami. Natomiast w tym kształcie, w jakim jest ten projekt, z tymi bardzo poważnymi wadami i zastrzeżeniami, wymaga on solidnych przemyśleń". Podkreślił, że realizacja przepisów zaproponowanych w takiej postaci kosztowałaby budżet państwa rocznie ok. 18,5 mld zł.

 

Dodatkowo padła też kolejna istotna uwaga - resort w swojej opinii do projektu zauważył, że proponowane przepisy wprowadzają zasadę, że nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać z tytułu rezygnacji z zatrudniania lub innej pracy etatowej. Ministerstwo przypomniało, że obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu niepodejmowania, ale i z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - czyli również w przypadku rezygnacji z pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach działalności gospodarczej.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony