Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że w związku ze zbliżającą się waloryzacją rent i emerytur pojawiły się nowe próby wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych od emerytów lub rencistów. Oszuści informują o konieczności złożenia wniosku do ZUS z przeliczeniem renty lub emerytury. Cena naiwności to 150-180 zł – pisze Dziennik Łódzki.


Metoda oszustów jest trywialna. Do emeryta lub rencisty zgłasza się osoba, która podszywa się pod pracownika ZUS. Uzasadnieniem wizyty jest zbliżająca się waloryzacja świadczeń i nieprawdziwa informacja o konieczności złożenia wniosku do ZUS z przeliczeniem renty lub emerytury. Oszuści przekonują, że taki obowiązek ciąży na świadczeniobiorcy i bez tej formalności nie uzyska się podwyżki. Oferują wniosek w cenie od kilku do 20 zł oraz pomoc w wypełnieniu - tu cena może wynieść 150 zł, a nawet 180 zł, jeśli dotyczy „przeliczenia” emerytury. Na koniec oszust znika z pieniędzmi i wypełnionym wnioskiem. Co dalej dzieje się z danymi osobowymi nie wiadomo.

 

Jak tłumaczą urzędnicy ZUS, oszukańcze druki nie mają nic wspólnego z waloryzacją. ZUS dokonuje jej z urzędu i nie trzeba składać w tym celu wniosków ani wypisywać formularzy.

 

Jeden wyjątek


Jedyna sytuacja, w której może odwiedzić nas pracownik ZUS, to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Wówczas jednak każdy pracownik zakładu posługuje się specjalnym identyfikatorem, który powinien okazać podczas wizyty.

 

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr. tel. 22 560 16 00.


// Andrzej Gębarowski, Uwaga emeryci i renciści. Oszuści mają nowe sposoby. Dziennik Łódzki z 23 lutego 2018