Ponad 23 miliardy złotych trafi w latach 2018-2025 na inwestycje związane z dostępnością. Tak, by przestrzeń publiczna była przyjazna osobom o szczególnych potrzebach (np. seniorom, osobom niepełnosprawnym,  kobietom w ciąży). To jedno z założeń rządowego programu "Dostępność Plus", do którego opinie zbiera Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

dostepnosc logo miir gov pl

Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji poinformowało na swojej stronie internetowej, że w latach 2018-2025 z funduszy unijnych i krajowych na realizację rządowego programu Dostępność plus zostanie przeznaczone ponad 23 mld zł. Powstanie programu, który pomoże usunąć bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami, zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki. Obecnie resort prowadzi konsultacje tego programu.

 

Pieniądze w większości zostaną przeznaczone na likwidację barier w przestrzeni publicznej, tak aby była przyjazna osobom o szczególnych potrzebach - np. osobom niepełnosprawnym, seniorom, a także kobietom w ciąży. Już w grudniu 2017 roku rozpoczęcie prac nad programem Dostępność Plus zapowiedział premier Mateusz Morawiecki "chciałbym, żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 m z przeszkodami". Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Resort właśnie skierował jego projekt do konsultacji.

 

Szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział na konferencji prasowej 15 marca 2018 roku, że konsultacje potrwają do 6 kwietnia, a 23 kwietnia planowane jest uroczyste uruchomienie programu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Program Dostępność Plus jest odpowiedzią na zmiany demograficzne i rosnącą aktywność osób niepełnosprawnych. Według szacunków do 2024 roku 23% mieszkańców naszego kraju będzie miało 65 lat lub więcej. W tym samym czasie liczba osób niepełnosprawnych (w zależności od przyjętych kryteriów) wyniesie od 5 do 8 milionów.

 

Dostosują budynki, dworce, pociągi i inne miejsca użyteczności publicznej

Program będzie miał dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Czyli na przykład wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób  niepełnosprawnych, przestrzeń publiczna (na przykład wyjście z dworca, dojście na perony, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana. Przewidywane jest również kształcenie specjalistów w tym zakresie, a także tworzenie nowych technologii.

 

Drugi wymiar to inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne) w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym. Czyli dostosowanie tego, co już istnieje, do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Wszystkie działania w programie będą realizowane w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

 

Skąd te 23 mld zł?

Na program przeznaczone będą 23 miliardy złotych. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tak zwane fundusze norweskie i EOG, publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Program będzie realizowany w latach 2018-2025.

 

Jakie będą efekty programu?

Według zapowiedzi ministerstwa, przykładowo w 1000 miejsc i budynków użyteczności publicznej zostaną usunięte lub ograniczone bariery architektoniczne i komunikacyjne, co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym, strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób niewidomych i niesłyszących, co najmniej połowa czasu antenowego w TV będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących (audiodeskrypcja i napisy).

 

Konsultacje
Projekt Programu, w tym w wersji tłumaczonej na język migowy, dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

Opinie i uwagi można zgłaszać do 6 kwietnia 2018 na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.