2 maja 2018 roku PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności [*]. Zdaniem strony rządowej jest to odpowiedź na postulat protestujących w Sejmie rodziców dorosłych niepełnosprawnych odnośnie 500 zł dodatku rehabilitacyjnego.

 

Projekt ustawy zakłada, że osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie przysługiwało prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Osoby te otrzymają też prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. Projekt ustawy przewiduje finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

 

Zakłada on między innymi finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Projekt przedstawiła wcześniej protestującym rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Ma on odpowiadać na postulat 500-złotowego dodatku.

 

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że jego celem jest określenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Zdaniem rzecznika rządu Joanny Kopcińskiej i premiera Mateusza Morawieckiego przedstawione propozycje spełniają postulat 500 zł dodatku rehabilitacyjnego, a nawet go przewyższają. Tymczasem rodzice dorosłych niepełnosprawnych propozycje nazywają manipulacją i oszustwem.

 

Ta ustawa to iluzoryczna pomoc

Dr Katarzyna Roszewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 29 kwietnia 2018 na antenie TOK FM tłumaczy dlaczego propozycje rządu to tylko iluzoryczna pomoc. Przede wszystkim rząd nie ma wpływu na kolejki do lekarza, nie ma przecież systemu centralnych kolejek. Poza tym co z tego, że np. zwiększono częstotliwość wymiany sprzętu medycznego (np. wózka) w razie jego uszkodzenia, jak nie zwiększono na to środków. Przykładem jest podniesienie limitu na pieluchomajtki w programie „Za Życiem” - podniesiono limit nie dokładając środków na refundację i dziś wiemy, że to rozwiązanie się nie sprawdziło.

 

Usługi społeczne wciąż są odpłatne. Jako przykład Roszewska podała usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, gdzie poziom odpłatności uwarunkowany jest dochodem i kryterium dochodowym, te ostatnie jest na tyle niskie, że praktycznie każdy musi płacić. Śmiejemy się przez łzy i mówimy, że aby skorzystać z pomocy opieki społecznej trzeba mieć sponsora w postaci choćby wpływów z 1 proc., żeby z tych pieniędzy zapłacić za pomoc opieki społecznej.

 

Tak samo jest ze specjalistycznym transportem niepełnosprawnych – w Warszawie kurs taxi dla niepełnosprawnego w jedną stronę to 15 zł, taniej niż zwykłą taksówką, ale bez takiego transportu takie osoby nie są wstanie wyjść z czterech ścian.

 

Rząd wyliczył oferowaną pomoc na 520 zł, ale nikt nie wie skąd ta kwota się wzięła. Rodzice postulują o 500 zł w gotówce i nie jest to wcale wygórowane oczekiwanie mówi dr Katarzyna Roszewska.

 

[*] Projekt ustawy o pomocy niepełnosprawnym [LINK, plik PDF]