Pani Iwona Hartwich z komitety protestacyjnego RON poinformowała antenie stacji TVN24, że decyzją wszystkich rodziców i osób niepełnosprawnych protest po 40 dniach zostanie zawieszony.

 

Martwimy się o swoje zdrowie, a przede wszystkim swoich dzieci - tłumaczyła podjętą decyzję Iwona Hartwich. - W tym momencie zostaliśmy odcięci od ostatnich mediów, zamknięto nam dostęp w pokoju dziennikarskim do telewizora – powiedziała w rozmowie z TVN24 pani Iwona.

 

Podkreśliła, że decyzja podjęta została jednogłośnie, ale że zawieszenie protestu nie oznacza jego zakończenia. "Wszyscy nas opuścili" Przyznała też, że cała grupa przebywająca w Sejmie myślała o tym od pewnego czasu.- Od tego momentu, kiedy zostałyśmy poszarpane, kiedy tak naprawdę wszyscy nas opuścili, i prezydent, i pan premier - stwierdziła. - Żaden kompromis nie był poważnie potraktowany przez stronę rządową - stwierdziła Iwona Hartwich.

 

- Jeżeli pan prezydent podpisuje ustawę, która jest tak naprawdę ustawą wydmuszką, która nie daje nic dzieciom niewidomym, upośledzonym, z zespołem Downa, autystycznym, i ta pomoc jest fikcyjna, to jest nam bardzo przykro z tego powodu - powiedziała, dodając: - Nie zostaliśmy potraktowani poważnie. Jak poinformowała, rzeczy protestujących są już wynoszone z Sejmu. Osobom, które przebywały w parlamencie od 40 dni, zapewniono asystę osób, które w tym pomagają.

 

Premier: jesteśmy najbardziej prospołecznym rządem
Dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki na antenie stacji radiowej RMF FM powiedział, że minister pracy Elżbieta Rafalska robi bardzo wiele dla spraw społecznych, w tym osób niepełnosprawnych. – „Turboliberalna” opozycja poucza nas, którzy jesteśmy najbardziej prospołecznym rządem o wydatkach społecznych – powiedział, zaznaczając, że w polityce potrzebna jest wiarygodność. Wskazał, że „ludzie o kamiennych sercach”, którzy niszczyli PGR-y w latach 90. i zakłady pracy i nie zrobili nic lub prawie nic dla spraw społecznych nie powinni pouczać. 

 

W piątek 25 maja 2018 premier otrzymał list od „bardzo reprezentatywnych środowisk niepełnosprawnych, od stowarzyszeń, które apelują wręcz o zakończenie tego protestu” [*]. – Widać więc, że niepełnosprawni docenili to, że nasz rząd zrobił właśnie tak dużo dla niepełnosprawnych w ciągu dwóch i pół roku.

 

// "Po 40 dniach zawieszamy protest", tvn24.pl z 27 maja 2018
// Premier Morawiecki w RMF FM: Opozycja nie powinna pouczać nas ws. protestu w Sejmie, RFM FM z 26 maja 2018

 

[*] Te "bardzo reprezentatywne organizacje" to w sumie 5 osób:

Bawer Aondo-Akaa - Ambasador Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Augustyn Gumiński – Towarzystwo Walki z Kalectwem o. Radom

Jan Jakub Kita

Joanna Kita

Maciej Sikorski – terapeuta zajęciowy