6 czerwca 2018 roku podczas debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności wobec wicepremier, szefowej Komitetu Społecznego RM Beaty Szydło oraz szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie „okrągłego stołu” ds. osób niepełnosprawnych.

 

Premier podkreślał, że za obecnych rządów nastąpiła istotna poprawa sytuacji tej części społeczeństwa. "W ciągu ostatnich 2,5 roku rząd zwiększył rentę socjalną o prawie 50 procent". Dodał jednocześnie, że "obecny rząd stara się, by w przypadku osób niepełnosprawnych ich los był lepiej wspierany przez państwo.

 

Przykładem może być ustawa o dodatku rehabilitacyjnym oraz działania, które wkrótce zostaną podjęte na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. Padła również ważna deklaracja związana z koniecznym dialogiem pomiędzy rządem a środowiskiem niepełnosprawnych.

 

Jeszcze w czerwcu z minister Rafalską, z panią premier Szydło robimy okrągły stół i nie zasypiając gruszek w popiele dalej będziemy zmieniać ten system dla dobra osób niepełnosprawnych. Premier dodał, że w jego ocenie ogromna większość osób niepełnosprawnych zrozumiała to i siadają z nami do okrągłego stołu.