7 listopada 2018 sejmowa Komisja ds. Petycji rozpatrywała odpowiedź ministerstwa rodziny i polityki społecznej na petycję nr 118 ws. poprawy sytuacji opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

 

Autor petycji domaga się zniesienia kryterium dochodowego przy specjalnym zasiłku opiekuńczym oraz umożliwienie dorabiania opiekunom. Ponadto wnioskujący uważa, że warto wprowadzić zasadę „złotówka za złotówkę”. tj. jeśli dochód przekracza np. 5 zł przy jakimś kryterium dochodowym, to ze świadczenia zabiera się owe bez 5 zł, a nie od razu całe świadczenie.

 

Starszy specjalista z ministerstwa rodziny i polityki społecznej Ewa Speranza przekonywała jak wiele rząd PiS zrobił dla niepełnosprawnych. Podniesiono kwotę rentę socjalnej, zwiększono zasiłek pielęgnacyjny, zwiększono o 100 zł specjalne świadczenie pielęgnacyjne. Niestety obecnie nie jest możliwe wprowadzenie żadnych zmian przy świadczeniach, bo najpierw należy dokonać reformy systemu orzecznictwa oraz zrealizować wyrok TK 38/13.

 

Dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych rząd nie zrobił nic

Z odpowiedzią przedstawiciela resortu nie zgodziła się poseł Magdalena Kochan, która stwierdziła wprost, że dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych rząd nie zrobił nic. Więcej, sytuacja tych opiekunów się wręcz pogorszyła, bo ze względu na rosnącą płacę minimalną od której zależy wiele innych świadczeń, dużo opiekunów przekracza progi dochodowe i de facto tracą świadczenia.
Posłanka zasugerowała, aby chociaż wprowadzić zasadę „złotówka za złotówkę”, skoro inne poważniejsze zmiany nie są możliwe.

 

Z kolei poseł Kornerlia Wróblewska powiedziała, że ile można czekać na reformę orzecznictwa – już od 3 lat od niej słyszymy, a nie ma nawet projektu ustawy. Ponadto skoro rząd dołożył 100 zł do specjalnego świadczenia opiekuńczego, to znaczy, że można dokonywać zmian i nie czekać na reformę orzecznictwa.

 

Obie posłanki były za odrzuceniem odpowiedzi resortu rodziny, która w żaden sposób nie odnosi się do treści petycji oraz podjęcie działań ustawodawczych przez Komisję, aby wprowadzić zasadę „złotówka za złotówkę”. Oba wniosku zostały odrzucone przez Komisję.

 

… czyli czekamy na mityczną reformę systemu orzecznictwa – dopóki jej nie będzie, rząd nie zamierza nic zmieniać!.