Pierwsze we Wrocławiu mieszkanie z pokojami wytchnień jest już gotowe! Dziś wyremontowane pokoje obejrzeli między innymi rodzice dzieci z niepełnosprawnością, którzy czekają na wsparcie. Tymczasem o wsparcie i życzliwość prosi także pomysłodawca projektu - Fundacja „Potrafię Pomóc” – która wciąż prowadzi zbiórkę, żeby opłacić faktury za prace budowlane i wyposażenie pokojów. Na zebranie pieniędzy zostały tylko trzy tygodnie!

 

Pokoje wytchnień pomogą całym rodzinom, w których pojawiła się niepełnosprawność. Często zdarza się, że opiekunowie osób niepełnosprawnych – rodzice, krewni, współmałżonek –chorą osobą opiekują się przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez dni wolnych czy urlopów. Są wyczerpani fizycznie i psychicznie, zaniedbują swoje sprawy, nie mają możliwości, by zadbać o własne zdrowie. Właśnie im pomogą pokoje wytchnień – to tam chory znajdzie tymczasową opiekę specjalistycznej kadry, podczas gdy stały opiekun będzie mógł zająć się własnymi sprawami albo – po prostu, po ludzku odpocząć. Fundacja „Potrafię Pomóc” szacuje, że z takiego wsparcia rocznie skorzysta około 100 rodzin z całej Polski. Opieka dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie bezpłatna. Osoba niepełnosprawna w pokoju będzie mogła przebywać do tygodnia. Przyjęcia jeszcze się nie rozpoczęły, w tej chwili trwa ustalanie regulaminu, wiadomo już jednak, że będzie o nich decydować między innymi kolejność zgłoszeń i kwalifikacja medyczna.

 

Pierwsze wrocławskie pokoje wytchnień znajdują się w mieszkaniu w budynku Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji „Potrafię Pomóc” przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Mieszkanie wytchnień ma 56 metrów kwadratowych i składa się z dwóch pokojów wytchnień, pokoju dla opiekuna, łazienki z toaletą, przedpokoju i kuchni. Pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością głęboką - leżących, karmionych dojelitowo, wymagających wspomagania oddychania. To będzie jedyne mieszkanie wytchnień w Polsce i jedno z niewielu na świecie, które zaoferuje opiekę osobom znajdującym się w tak ciężkim stanie.

 

„To jest wysokospecjalistyczna opieka, ale te rodziny na to zasługują. Takich miejsc jest niestety jeszcze zbyt mało, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni” – powiedział Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

 

W organizowaniu opieki wytchnieniowej Fundację „Potrafię Pomóc” wspierać będą między innymi władze Wrocławia.

 

Fundacja „Potrafię Pomóc” – pomysłodawca projektu - remont mieszkania przeprowadziła błyskawicznie. Modernizacja zaczęła w styczniu, a pod koniec lutego pokoje są już niemal gotowe i doskonale wyposażone, między innymi w wysokospecjalistyczne, regulowane łóżko czy system szynowy do transportu chorych. Łazienka została dostosowana do potrzeb osób leżących. Wprowadzono też monitoring online, dzięki któremu stały opiekun będzie mógł sprawdzić, co dzieje się z jego dzieckiem, krewnym czy współmałżonkiem, przebywającym w pokoju wytchnień.

 

Jednak zanim opieka ruszy, Fundacja „Potrafię Pomóc” potrzebuje wsparcia. Żeby pomóc w opłaceniu kosztów remontu i wyposażenia, wystarczy przekazać darowiznę poprzez stronę https://www.siepomaga.pl/remont . Liczy się każdy, nawet najmniejszy gest dobrej woli! Więcej informacji o Fundacji „Potrafię Pomóc” znajdą państwo tutaj: https://potrafiepomoc.org.pl/ .