W Białymstoku osoby niepełnosprawne mogą zamówić specjalnego miejskiego busa, który zawiezie ich w wyznaczone miejsce na zasadzie "od drzwi do drzwi". Nowoczesny system do zamawiania przewozu osób niepełnosprawnych został dofinansowany z Programu Polska Wschodnia zarządzanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

System zamawiania transportu miejskiego obejmuje stronę internetową www.mikrobusy.bialystok.pl oraz mobilną aplikację. Aby skorzystać z usługi transportu należy założyć konto na wspomnianej stronie internetowej.

 

Jak to działa?

Zalogowany użytkownik widzi na stronie dostępność mikrobusów danego dnia. Wybiera na mapie miejsce, skąd zostanie odebrany i dokąd będzie jechał. Wskazuje, czy będzie podróżował samodzielnie, czy w większej grupie. Dane trafiają do dyspozytora Białostockiej Komunikacji Miejskiej, który zamówienie sprawdza i ostatecznie zatwierdza, aby mogło ono następnie trafić na tablet konkretnego kierowcy w konkretnym busie. Kiedy bus znajdzie się w pobliżu miejsca "odbioru" zamawiającego, ten otrzyma powiadamiającego SMS-a. Dzięki temu nie musi oczekiwać na pojazd na zewnątrz budynku. Aplikacja umożliwia również podgląd aktualnej pozycji zamówionego mikrobusu i kontakt z kierowcą.

 

Zgodnie z regulaminem przewozu pasażer ma prawo zabrać ze sobą osobę towarzyszącą bez obowiązku uiszczenia opłaty. Ponadto pasażer ma prawo do przewozu bagażu bez dodatkowej opłaty, jeżeli wymiary bagażu nie przekraczają 20x40x60 cm. Bagaż większy, ale mieszczący się w pojeździe, bez utrudniania korzystania przez innych pasażerów i bez zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, może być przewieziony za opłatą przewidzianą w taryfie. Narzędzia i przyrządy rehabilitacyjne, nieutrudniające przewozu, nie podlegają opłacie.

 

W dni robocze realizowanych jest ok. 180 kursów. Mikrobusy jeżdżą od godzin porannych do późnego wieczora.

Dni i godziny funkcjonowania
• W dni powszednie
w godz. 6.00 - 22.00.
• W soboty, niedziele i święta
w zależności od potrzeb

 

Do korzystania z przewozów w pierwszej kolejności uprawnione są osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych, w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim. Mogą jednak z nich korzystać również osoby z innymi typami niepełnosprawność.

 

Miało być prosto?

Urząd miasta zapewnia, że usługa jest prosta i przyjazna, tylko tyle, że aby założyć konto internetowe … należy osobiście zgłosić się do Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Składowa 11 pok. 07, tel. 85 869 69 85.

 

// miir.gov.pl, komunikacja.bialystok.pl