Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 26 kwietnia 2019 na rządowej stronie podało, ile co miesiąc może dostać osoba niepełnosprawna i jej opiekun. Kwoty są co prawda realne, ale sumowanie ich i podawanie jako całość, jest wyjątkowo perfidną zagrywką ministerstwa. 

 

 

„Przykładowe wsparcie finansowe dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna
Podsumowując, dorosła osoba z niepełnosprawnościami i jej opiekun może co miesiąc otrzymać wsparcie z tytułu:

- renty socjalnej – 1100 złotych brutto– w tym opłacona przez państwo składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
- zasiłek pielęgnacyjny – 184,42 złote,
- maksymalna wysokość zasiłku stałego do kwoty 645 złotych ,
- zasiłek okresowy – 418 złotych,
- specjalny zasiłek celowy – 701 złotych dla osoby samotnie gospodarującej,
- zasiłek mieszkaniowy – około 200 złotych (w zależności od gminy),
- specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna – 846,42 złote brutto (w tym opłacona przez Państwo składka na ubezpieczenie opiekuna).

Razem, co miesiąc osoba z niepełnosprawnościami i jej opiekun otrzymać mogą 4.094,84 zł. brutto”.

 

To czysta propaganda i pogarda

Podane kwoty są rzeczywiste, ale sumowanie ich i podawanie jako całości to nic innego jak propaganda. Informacja nie jest przecież skierowana do niepełnosprawnych czy ich opiekunów, tylko do ogółu społeczeństwa. Ktoś nieobeznany w temacie może pomyśleć, że faktycznie ci opiekunowie i niepełnosprawni nie mają tak źle – ponad 4000 zł brutto, to nie tak mało, a są tacy co chcą jeszcze 500 zł dodatku na życie.

 

Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać?. Dobrze, że do tej listy ministerstwo nie dorzuciło innych kwot jak, np. średnią płacę w gospodarce w kwocie ponad 5000 zł brutto, bo wtedy niepełnosprawni to w ogóle by wyszli na krezusów.

 

Każdy kto chociaż raz korzystał z jakiejś formy pomocy wie, że kwot zasiłków się nie sumuje. Aby liczyć na cokolwiek z MOPS/GOPS/MOPR dochód w rodzinie nie może przekroczyć śmiesznie niskich kryteriów dochodowych. Wystarczy, że niepełnosprawny ma tylko rentę socjalną … i już przekracza kryterium dochodowe (Od 1 października 2018 wyższe zasiłki i progi dochodowe, nie-pelnosprawni.pl z 17 lipiec 2018).

 

To co zrobiło ministerstwo rodziny to perfidna zagrywka, która ma na celu ukazanie niepełnosprawnych jako grupy roszczeniowej, no bo jak to inaczej wytłumaczyć?.