Nowa minister rodziny Bożena Borys-Szopa 6 czerwca 2019 r. zapowiedziała, że ustawa o dodatku 500 zł dla niepełnosprawnych ma być gotowa do końca czerwca 2019r. Tymczasem Beta Szydła dziennikarzom Gościa Niedzielnego powiedziała, że rząd nie planuje poszerzania pakietu programów socjalnych.

 

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne.

 

Nowa minister rodziny Bożena Borys-Szopa zapowiedziała, że ustawa o dodatku 500 zł dla niepełnosprawnych ma być gotowa do końca czerwca 2019r. Dodała jednak, że prawo może wejść w życie 1 września 2019r. To jednak nie oznacza, że niepełnosprawni otrzymają pieniądze właśnie wtedy. Powodem jest brak finansowania dodatku na ten rok.

 

W projekcie ma być określona grupa odbiorców 500 zł. Na razie wiadomo, że będą to osoby niesamodzielne. Kto jeszcze zaliczy się do tego grona, minister rodziny Bożena Borys-Szop odpowiada: "Liczymy". Skoro pieniędzy na obietnice nie ma, można spodziewać się zawężenia kręgu osób uprawnionych.

 

Dodatku może nie być?

Rząd nie planuje poszerzania pakietu programów socjalnych. Taką informacją podzieliła się z dziennikarzami "Gościa Niedzielnego" Beta Szydło. – Jesteśmy odpowiedzialnym rządem, więc musimy brać pod uwagę możliwości budżetu – stwierdziła.

 

Słowa nowej europosłanki PiS Beaty Szydło nie napawają jednak optymizmem. Pakiet programów społecznych, jaki dotychczas wprowadził rząd, zdaniem Szydło jest szeroki. 

 

Czyli mamy klasyczną szopkę. Raz się wspomina o przygotowywaniu odpowiedniej ustawy, a drugi raz, że rząd nie ma w planach poszerzania pakietów socjalnych. Inna sprawa jest taka, jak rząd zamierza wyłonić grupę osób niesamodzielnych?, bo nawet renciści socjalni w większości przypadków taką grupą nie są – wśród tych rencistów, są osoby samodzielne i samoobsługowe.

 

Na razie wiadomo, że nic nie wiadomo. Może będzie dodatek, a może nie.