Nie każda osoba z niepełnosprawnością, która lubi motorsport, może ścigać się po torach racingowych. Każdy może jednak spróbować wyścigów na gokartach i sprawdzić się w dyscyplinie, od której zaczynał sam Louis Hamilton. W dn. 18-19 czerwca w Tarnowie odbędzie się już kolejne szkolenie z cyklu zajęć kartingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Ich organizatorem jest Avalon EXTREME, a prowadzą je doświadczeni kierowcy rajdowi i instruktorzy.

 

Avalon EXTREME

 

Podczas treningu kartingowego, zawodnicy uczą się od podstaw opanowania pojazdu albo doskonalą umiejętności nabyte na wcześniejszych kursach. Każdy uczestnik startuje w 3 turach. Jest też miejsce na rywalizację, gdyż czas ostatniego przejazdu jest liczony, a najlepsi wygrywają symboliczne nagrody. Obecni na szkoleniu instruktorzy pomagają w zapoznaniu się ze sprzętem i nadzorują jego bezpieczny przebieg.

 

Najbliższe szkolenia odbędą się 18.06 o 17:30 i 19.06 o 12:00. Każde z nich potrwa około 2 godzin. Można zapisać się na obydwa dni, ale jest możliwość wzięcia udziału w kursie tylko jednego dnia. Doświadczenie w prowadzeniu gokartów nie jest wymagane. Zajęcia przeznaczone są dla osób z silną górną połową ciała, ponieważ pojazdy nie mają wspomagania kierownicy i wymagają mocnego chwytu. Kurs poprowadzi Rafał Kiwior, instruktor i prezes klubu kartingowego przy Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych - Torze Speed Race przy ul. Kochanowskiego 30 w Tarnowie, na którym odbywa się trening. Zgłoszenia należy przesyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Powinna się w nim znaleźć informacja o rodzaju niepełnosprawności, planowanym dojeździe, wybranym terminie lub terminach szkolenia. Do września szkolenia na tarnowskim torze będą się odbywać raz w miesiącu. Na koniec sezonu Avalon EXTREME planuje organizację zawodów, na którym swoje umiejętności pokażą również osoby z niepełnosprawnościami.

 

Inicjatorem kursu kartingowego jest Bartosz Ostałowski – ambasador Avalon EXTREME. Jest jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą wyścigowym i drifterem, który prowadzi stopą. Dzięki ciężkiej pracy i zacięciu, spełnił swoje marzenia o motorsporcie i dzisiaj rywalizuje ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski, Driftingowych Mistrzostwach Europy oraz ligach europejskich. Udowadnia, że niemożliwe nie istnieje.

 

- Gokarty to świetny sposób na rozpoczęcie przygody ze sportami motorowymi. W tym małym pojeździe nagle znikają wszystkie bariery i można poczuć adrenalinę oraz niesamowite emocje niczym na prawdziwych wyścigach – mówi Bartosz Ostałowski, ambasador Avalon EXTREME.

 

Szkolenia gokartowe to kolejna odsłona aktywności Avalon EXTREME. Dzięki sportowym działaniom realizowanym w ramach projektu, osoby z niepełnosprawnością mogą spróbować sił w różnych sportach ekstremalnych. Pod okiem ambasadorów i wyspecjalizowanych instruktorów, mogą one trenować rugby, sitwake czy brać udział w biegach ekstremalnych i zawodach crossfitowych. Ambasadorzy projektu Avalon EXTREME to wyjątkowi sportowcy, których pasja, siła i osiągnięcia inspirują i zachęcają inne osoby z niepełnosprawnościami do aktywności, uprawiania sportów oraz cieszenia się pełnią życia.

 

***

Avalon EXTREME jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon EXTREME regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski, Szymon Klimza oraz Igor Sikorski. Avalon EXTREME to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.

 

Avalon EXTREME przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon EXTREME kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców jako żyjących z pasją i odnoszących nie mniejsze i równie ekscytujące sukcesy sportowe jak pełnosprawni.

 

Więcej informacji:
https://avalonextreme.pl/ 
https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/