W piątek, 26 lipca 2019, rozpoczyna się rekrutacja do pierwszego wrocławskiego mieszkania wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami! To wyjątkowe w skali kraju i bardzo potrzebne miejsce powstało dzięki staraniom Fundacji „Potrafię Pomóc”, która mieszkanie odremontowała i wyposażyła w supernowoczesny sprzęt. Natomiast dzięki wsparciu finansowemu władz miasta Wrocławia, pobyt będzie bezpłatny. Pierwsi goście w pokojach wytchnień zamieszkają już 19 sierpnia.

 

- Ideą opieki wytchnieniowej jest pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnościami – rodzicom, współmałżonkom czy krewnym, którzy stale, często przez 24 godziny na dobę, opiekują się chorym. Bez wolnych weekendów, urlopów, wakacji. Czasem też – bez możliwości pójścia do lekarza, szpitala, czy urzędu, nie wspominając o zwykłym, ludzkim odpoczynku. Dlatego potrzebne było miejsce, w którym chory tymczasowo, pod nieobecność stałego opiekuna, będzie mógł skorzystać ze specjalistycznej opieki. Projekt ruszył dzięki zaangażowaniu Fundacji Potrafię Pomóc, za co dziękuję - mówił podczas oglądania pokoi wytchnień prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

 

Pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym będzie trwał do tygodnia, a w wyjątkowych przypadkach – przez dwa tygodnie. Na razie pod opiekę Fundacji „Potrafię Pomóc” trafią mieszkańcy Wrocławia, ale fundacja planuje, że w przyszłości pomoc obejmie również osoby z Dolnego Śląska i z innych części Polski. Terminy przyjęć dostosowane zostaną do potrzeb – liczy się kolejność zgłoszeń, ale też – przyczyna skorzystania z usługi. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy w konkretnym terminie będą mieli opiekunowie, którzy w danym czasie mają zaplanowaną operację czy zabieg. Dokumenty rekrutacyjne można pobrać tutaj: https://potrafiepomoc.org.pl/mieszkanie-opieki-wytchnieniowej/

 

- Własne doświadczenie, z nieustanną i konieczną pomocą rodziców w ciągu dnia i nocy i podobne sygnały od środowiska wskazują konieczność tego typu rozwiązań. Brak systemowych rozwiązań, zarówno dla aktywnych zawodowo, jak i nie osób z niepełnosprawnościami powoduje nierzadko trudne relacje, toksyczność, w wypadku choroby, czy śmierci rodzica koniec wielu aktywności i marzeń. Nie wspomnę o tragicznych decyzjach i podwójnych samobójstwach. Rodzic, opiekun ma prawo nie tylko pójść do szpitala, ale po prostu do kosmetyczki, czy do kina - opowiadał Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik Prezydenta Wrocławia, który z powodu postępującego zaniku mięśni porusza się na wózku.

 

Mieszkanie wytchnieniowe mieści się przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Do dyspozycji chorych są dwa pokoje – jeden dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną, drugi – dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, także wymagającej wspomagania oddychania czy żywienia dojelitowego (peg). Wrocławskie mieszkanie wytchnieniowe jest jedynym w Polsce, które może przyjąć chorych w tak ciężkim stanie. Dzięki uruchomieniu pomocy w takiej formie - Wrocław staje się jednym z liderów w kraju – z opieką wytchnieniową rusza wcześniej i niezależnie od rządowych programów.

 

Do potrzeb chorych dostosowane zostały wszystkie urządzenia w mieszkaniu, między innymi system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, świetnie wyposażone łazienka i toaleta (z łóżkiem prysznicowym czy regulowaną toaletą), łóżko rehabilitacyjne, materac odleżynowy. W mieszkaniu zamontowana została klimatyzacja i monitoring, prowadzi do niego winda transportująca. Oprócz dwóch pokojów dla gości i łazienki z toaletą, w lokalu znajduje się pokój dla opiekuna i kuchnia.

 

- Pokoje wytchnień to właściwy kierunek, który dzięki dalekowzroczności pana prezydenta, wyznacza najwyższy standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. To po prostu im się należy. Pilotażowy projekt obejmie 16 tygodniowych turnusów pobytowych w dwóch pokojach wytchnień. Jestem wdzięczny, że miasto Wrocław zauważa tak specyficzne potrzeby i pracuje wielowymiarowo by wymienić Departament Spraw Społecznych, Biuro Wrocław Bez Barier, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - dodawał Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

 

Remont i wyposażenie mieszkania wytchnieniowego kosztowały ponad 300 tysięcy złotych. Część tej kwoty udało się zebrać dzięki zbiórce publicznej na portalu SiePomaga.pl, część dołożyli sponsorzy, ale większość kosztów pokryła Fundacja „Potrafię Pomóc”. W mieszkaniu brakuje telewizorów, na które nie wystarczyło pieniędzy. Działalność fundacji można wciąż wspierać przez stronę https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/.

 

Pokoje wytchnień przy ulicy Horbaczewskiego to pierwszy i bardzo ważny krok, by poprawić komfort opiekunów i chorych. W ciągu kilku lat Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc, w którym znajdzie się między innymi dziesięć dwuosobowych pokoi wytchnień.

Więcej na https://potrafiepomoc.org.pl/