Dorośli niepełnosprawni mieszkańcy Poznania mogą korzystać z bezpłatnych usług asystenckich w ramach programu "Niezależność na telefon 3". Usługi asystenckie realizowane są do końca 2019 roku.

 

Z usług asystenta mogą skorzystać osoby, które mają ukończone co najmniej 18 lat, posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie są całkowicie ubezwłasnowolnione, mogą powiedzieć lub przekazać asystentowi w czym ma im pomóc (werbalnie, za pośrednictwem języka migowego lub w inny sposób) oraz takie, które co najmniej od roku rozliczają swój PIT w Poznaniu.

 

Asystent może pomóc w wykonaniu takich czynności jak m.in. transport środkami komunikacji publicznej, towarzyszenie podczas robienia zakupów i korzystania z punktów usługowych, czy pomoc przy utrzymaniu w czystości sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Asystenci nie świadczą usług opiekuńczych, ani specjalistycznych usług medycznych.

 

Godziny pracy asystenta to 8.00 do 22.00 codziennie.


Zgłoszenia o wsparcie asystenta można kierować dzwoniąc na nr tel. 61 646 33 44 (następnie należy wybrać "0") lub 786 819 079 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 20.00.

 

Zgłoszenia od osób z ograniczonymi możliwościami komunikacji werbalnej, w tym osób z dysfunkcją słuchu przyjmowane są również za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W celu zgłoszenia usługi należy podać następujące informacje: imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej, która zamierza skorzystać z usług asystenta; adres miejsca zamieszkania klienta lub innego miejsca, w którym asystent ma rozpocząć realizację usług; preferowany termin realizacji usług; przybliżony zakres czynności, które asystent miałby wykonać w danym terminie oraz orientacyjny czas ich wykonania; informację o preferowanym sposobie kontaktu ze strony koordynatora usług asystenckich, wraz z numerem telefonu/adresem e-mail.

 

Usługi asystenckie dla mieszkańców Poznania realizowane są przez Fundację Akceleracji i Inkubacji Biznesu w partnerstwie z Fundacją Sowelo na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. Usługi asystenckie realizowane są do końca 2019 roku. Według statystyk prowadzonych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, w poprzedniej edycji programu skorzystało z nich 215 osób.