Wroclaw bez barier Potrafie pomoc matprasowe

Właśnie wyruszył na wrocławskie tory, by pokazywać ważne dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska inicjatywy, wspierające dostępność oraz integrację osób z niepełnosprawnościami oraz by zachęcać do przekazywania 1% podatku. Niezwykły tramwaj zainaugurował kampanię społeczną pod hasłem „Wrocław bez barier to ludzie”. To inicjatywa wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”.

 

„To kontynuacja misji wielkiego człowieka, Bartłomieja Skrzyńskiego” – powiedział w czasie inaugurującej kampanię konferencji prasowej prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adam Komar.

 

Podobizna Bartłomieja Skrzyńskiego, wieloletniego Rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami, inicjatora i pierwszego dyrektora Biura Wrocław bez Barier oraz przyjaciela Fundacji „Potrafię Pomóc”, pojawiła się na tramwaju. To właśnie imię Bartłomieja - który zmarł w zeszłym roku po wieloletnich zmaganiach z chorobą rzadką - nosi otwarte niedawno przez Fundację Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich i jego myśl kontynuuje.

 

Celem kampanii jest pokazanie wrocławianom, w jaki sposób można inicjować i wspierać integrację osób z niepełnosprawnościami. A można to robić każdego dnia np. nie zajmując w tramwaju czy autobusie miejsca specjalnie przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.

 

– Osoba z niepełnosprawnościami stoi najczęściej na początku peronu, wtedy łatwiej możemy ją dostrzec. Macha ręką sygnalizując, że chce wejść do środka. Zatrzymujemy tramwaj na wysokości dogodnej dla wjazdu z wózkiem i wyciągamy platformę. Następnie wprowadzamy osobę niepełnosprawną na wyznaczone miejsce, gdzie ma komfort i kawałek miejsca dla siebie – tłumaczyła Małgorzata Pabich, motornicza MPK Wrocław z trzyletnim stażem.

 

MPK podkreśla, że kluczem jest wymiana taboru na niskopodłogowy. – Nie ma mowy o komunikacji miejskiej bez dostępności. Ważne, żeby każda osoba korzystająca z tramwaju czy autobusu mogła do niego wejść bez zbędnych przeszkód. Dlatego nowe tramwaje, które się pojawią, będą w całości niskopodłogowe – zaznaczał Bartosz Naskręski, rzecznik prasowy MPK. I dodawał, że przeprowadzane są remonty mające pomóc pasażerom z niepełnosprawnościami, tam gdzie to możliwe. – Na Rondzie Reagana obniżono trzeci i czwarty peron, żeby osoby na wózkach mogły bez problemu wjechać do środka pojazdu.

 

Kontynuatorem działań Bartłomieja są także Dominik Golema, który został dyrektorem Biura Wrocław bez Barier oraz Społeczny Doradca Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami - Michał Piechel, którzy również wzięli udział w konferencji inaugurującej kampanię społeczną. Bez wsparcia władz Miasta Wrocławia wiele inicjatyw organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja „Potrafię Pomóc”, nie miałoby szans, by zaistnieć, co również obrazują umieszczone na tramwaju fotografie.

 

Równie ważne dla organizacji niosących pomoc - organizacji pożytku publicznego - jest wsparcie osób przekazujących im 1% podatku. I o tym również przypomina tramwaj, zachęcając do przekazania 1% podatku Fundacji „Potrafię Pomóc”, równocześnie prezentując działania Fundacji. Oprócz Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich, znalazła się tam Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością oraz jej ambasadorka – wyjątkowa kobieta, pierwsza w Polsce modelka na wózku i szczęśliwa mama – Agata Roczniak.

 

Finansowany przez Miasto Wrocław i realizowany przez Fundację „Potrafię Pomóc” projekt koordynowała Katarzyna Olszewska. Jej twarz również będzie można poznać, wsiadając do niezwykłego tramwaju. Obok zobaczymy Annę Szwedę, koordynatorkę Instytutu Dostępności. Instytut to innowacyjne miejsce stworzone we Wrocławiu przez Fundację, by wesprzeć osoby z różnymi niepełnosprawnościami, seniorów, osoby po urazach, wypadkach, m.in. pomagając w doborze odpowiedniego sprzętu czy w ćwiczeniach czynności dnia codziennego. Oferuje też warsztaty dla dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami czy ich rodzin oraz firm i instytucji.

 

Do pasażerów uśmiecha się też Masza, podopieczna Fundacji „Potrafię Pomóc” i założonego przez Fundację Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci. Dziewczynka ma 7 lat i jest grupie rewalidacyjnej „Zuchy”.

 

Do twarzy kampanii społecznej dołączyła również pani Małgorzata Pabich, motornicza wrocławskiego MPK - kolejnej instytucji, która chętnie wspiera i pomaga organizacjom pożytku publicznego. Jeszcze w tym tygodniu MPK włączy się w następną, związaną z nadchodzącym Dniem Chorób Rzadkich, kampanię społeczną Fundacji „Potrafię Pomóc”: na ekranach autobusów i tramwajów pojawi się spot dotyczący zespołu Pradera-Williego, rzadkiej choroby, nazywanej z racji objawów „chorobą wiecznego głodu”.

 

Autorką koncepcji wizualnej tramwaju jest Magdalena Łukaszewska z Fundacji „Potrafię Pomóc”, a niezwykły pojazd z podobiznami osób, dzięki którym znikają bariery, po wrocławskich torach jeździć będzie przez pięć miesięcy. Za chwilę dołączy do niego siedem autobusów, które na ulicach Wrocławia obecne będą przez cały rok.