przewijamypolske FB marzec2021

W Polsce dorosłe osoby niepełnosprawne, które wymagają używania pieluchomajtek nie mają możliwości, poza swoim domem, dokonać ich wymiany w sposób godny i bezpieczny. Przewijanie w przestrzeni publicznej odbywa się na: ławkach w parku, aptecznej podłodze lub w restauracji na …. przewijaku dla niemowląt. To traumatyzujące przeżycia dla tych osób, ale także dla ich opiekunów. Dzięki akcji "Przewijamy Polskę" to się zmieni!

 

Problem jest taki, że cała przestrzeń publiczna według wytycznych, tzw. uniwersalnego projektowania jest dostosowywana do najbardziej sprawnych wózkowiczów zupełnie pomijając tych najbardziej niesamodzielnych. Jest to podejście szkodliwe i zupełnie niezrozumiałe, bo jeśli przestrzeń byłaby dostosowywana zaczynając od najsłabszych, to na tych rozwiązaniach skorzystaliby ci silniejsi. To jest oczywiste, choć nie dla wszystkich.

 

Akcję adaptacji pomieszczeń do przewijania dorosłych osób niesamodzielnych zapoczątkowała Fundacja Mali Siłacze z Krakowa. W tym mieście dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie udało się stworzyć pięć takich miejsc w różnych częściach miasta (więcej na temat takich miejsc - UK: od 2021 roku będą obowiązkowe Changing Places, czyli dostosowane toalety, nie-pelnosprawni.pl 30 sierpnia 2020).

 

Obecnie do Fundacji Mali Siłacze dołączają kolejne organizacje, m.in. Stowarzyszenie Żurawinka – Poznań czy Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Organizacje chcą spowodować powszechny montaż przewijaków dla dorosłych osób na terenie całej Polski, w każdym mieście i miasteczku, dzielnicy, w toaletach na: stacjach benzynowych, w sieciach restauracyjnych, hotelach i na szlakach turystycznych. Po prostu wszędzie gdzie jest to tylko możliwe! W ten sposób zapewniona zostanie możliwość zmiany pieluchomajtek w godnych warunkach, w przystosowanych do tego miejscach zapewniających intymność i komfort.

 

W mediach społecznościowych akcja jest tagowana jako:
#przewijamyPolskę wzdłuż i wszerz!!!