Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) powiedziała, że w Polskim Ładzie (nowy program wyborczy PiS zaprezentowany 15 maja 2021) znalazła się zapowiedź, że świadczenie pielęgnacyjne dla sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi będzie zrównane niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności.

 

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli się uczy). Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują natomiast znacznie niższy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje im po spełnieniu kryterium dochodowego.

 

W 2014 roku na wniosek posłów PiS Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

 

Od tego czasu mija już 7 rok i jedyną zapowiedzią obecnego rządu jest wykonanie wyroku TK z 2014 roku, ale dopiero po wprowadzeniu zapowiadanej od lat reformy systemu orzekania o niepełnosprawności. Dla przypomnienia, założenia nowego systemu orzekania o niepełnosprawności mieliśmy poznać na początku 2018 roku, potem w połowie 2018 roku, następnie minister Paweł Wdówik wspomniał o 4 grudnia 2020 roku … i dalej nic nie wiadomo w tym temacie, a mamy już prawie połowę 2021 roku!

 

W rozmowie z PAP minister rodziny Marlena Maląg zadeklarowała jednak, że "to się może stać wcześniej".

 

"W zmianach, które będziemy przygotowywali w ustawie +Za życiem+ w pierwszym kroku chcemy właśnie doprowadzić do zrównania świadczenia pielęgnacyjnego. Myślę, że prace legislacyjne nad tą ustawą będą mogły rozpocząć się w czerwcu 2021, a wdrożenie przepisu planujemy od początku przyszłego roku (tj. od 2022 roku)" – powiedziała minister Maląg.

 

"Warto również przypomnieć o progu dochodowym dla opiekunów osób, których niepełnoprawność nastąpiła po 18. roku życia i tę kwestię będziemy rozwiązywać razem z reformą orzecznictwa o niepełnosprawności, wtedy będziemy mogli zrealizować ten wyrok" – powiedziała minister.

 

// depesza PAP z 15 maja 2021